Spiral, rahim ağzı kanserini önlüyor

Gittikçe yaygınlaşan rahim ağzı (servikal) kanserinin, 2030 yılına kadar senede 710 bin kadında görüleceği ve 383 bin kadının da hayatını kaybetmeye yol açacağı öngörülüyor. Spiral uygulaması ile ilgili çalışmaları değerlendiren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ise kadınların bu yolla rahim ağzı kanserinden korunabileceğini belirtti.
Kadınlarda en sık görülen servikal (rahim ağzı) kanseri, diğer kanserlerde olduğu gibi gittikçe zorlaşan hayat koşulları ve ülkeler arasındaki ekonomik uçurumların gittikçe artması ile yayılmaya devam ediyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ise spiral ile ilgili yapılan çalışmaların kadınlar için iyi bir haberle sonuçlandığını belirtti. Buna göre dünyada en sık kullanılan geçici doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiralin, sadece istenmeyen gebelikleri önlemekle kalmadığı, rahim ağzı kanserini de önlediği ortaya çıktı.

YÜZDE 30 DAHA AZ YAKALANIYORLAR

Görgen, bu önemli bilimsel keşif hakkında şu bilgileri verdi:

Spiral kullananlar, hiç kullanmayan kadınlara göre, yüzde 30 daha az rahim ağzı kanserine yakalanıyor.

SPİRAL KANSERİ NASIL ÖNLÜYOR?

Çok iyi biliyoruz ki, kanser öncesi lezyonların kaynaklandığı bölge rahim ağzı kanalında yer alan “transformasyon” bölgesidir. HPV enfeksiyonlarının hedef seçtiği bu bölge aynı zamanda hücreler yoluyla oluşan bağışıklık yanıtı için de önem taşımaktadır.

Spiralin yerleştirilmesi esnasında bu bölgeye yapılan girişim, buradaki hücreleri uyarmakta ve onların tepki vermesini sağlamaktadır. Yani işlem esnasında oluşan doku travması, buradaki bağışıklık sistemini uyararak, atağa kaldırmaktadır. Oluşan bu immun yanıt da HPV enfeksiyonunu ve kanser öncesi lezyonları temizlemektedir. Spiralin devamlılığında oluşan lokal mukozal enfeksiyon ve burada gelişen küçük iltihabi adacıklar sayesinde de bu koruyucu etki devam etmektedir.

İnvaziv (saldırgan) rahim ağzı kanseri, rahim içi araç (spiral) kullananlarda 1/3 oranında daha az görülüyor. Bu durum, özellikle düzenli kanser taraması yaptıramayan, az gelişmiş ve uzman doktora ulaşma imkanının sınırlı olduğu insanların yaşadığı bölgeler ve ülkeler için çok ama çok faydalı bir etki.”
Bu haber 1217 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER