İTİRAZ SÜRESİ BUGÜN DOLUYOR

İtiraz olmaması durumunda seçim sonuçları bugün Resmi Gazete’de yayımlanacak. Meclis’in yeni vekillerle ilk toplantısını, ant içme gündemiyle, 22 Ocak Pazartesi saat 10.00’da yapması bekleniyor.
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, TAK muhabirinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, dün öğle saatleri itibarıyla seçim sonuçlarına itiraz yapılmadığını söyledi.

Şefik, eğer itiraz olmazsa, sonuçların bugün saat 17.00 itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanacağını; itiraz olması halinde ise YSK’nın en erken zamanda değerlendireceğini ifade etti.

YSK Başkanı Şefik, seçilenlere mazbatalarının verilmesi için de hazırlıkları yaptıklarını kaydetti.

Yeni milletvekillerine mazbataları, kesin ve resmi sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ilçe seçim kurullarında verilecek.

Anayasal sürece göre, sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki 10’uncu gün, Meclis çağrısız olarak, en yaşlı milletvekili başkanlığında toplanacak. Divan katipliklerini ise en genç iki milletvekili yapacak.

İLK TOPLANTI 22 OCAK

Seçim sonuçlarının bugün Resmi Gazete’de yayımlanması halinde Meclis’in yeni vekillerle ilk toplantısını, ant içme gündemiyle, 22 Ocak Pazartesi saat 10.00’da
yapması bekleniyor.

TAK muhabirinin Meclis yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu toplantının gündeminde milletvekillerinin ant içmesi yanında başkanlık divanı seçimi de olacak.

Toplantıya en yaşlı milletvekili sıfatıyla TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli başkanlık edecek. Toplantıda en genç 2 milletvekili katiplik görevini yerine getirecek. İlk andı da Angolemli içecek ve tüm milletvekilleri ayakta dinleyecek.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli geçici Meclis Başkanı sıfatıyla parti başkanlarıyla görüşecek ve başkanlık divanının kaç üyeden ve nasıl oluşturulacağına karar verilecek.

Milletvekili Andı

KKTC Anayasası’nda belirlenen Milletvekili andı şöyle:

'Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'

6 Partili Meclis

7 Ocak Pazar günü 8 siyasi partiden ve bağımsız olarak toplam 388 adayın katılımıyla yapılan milletvekilliği erken genel seçiminde, yüzde 5’lik ülke barajını aşan 6 siyasi partiden 50 kişi, Meclis’in yeni dönem milletvekilleri olmaya hak kazanmıştı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) 21, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 12, Halkın Partisi (HP) 9, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3, Demokrat Parti (DP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) de 2 milletvekili çıkarmıştı.

7 Ocak seçimiyle Meclis’te halen 4 olan kadın milletvekili sayısı da 9’a yükseldi.

En Genç Mesut Genç

Seçim sonuçlarına göre, Meclis’in en genç vekili HP İskele Milletvekili 32 yaşındaki Mesut Genç; en yaşlısı da TDP Gazimağusa Milletvekili 73 yaşındaki Hüseyin Angolemli oldu.

1985’te Gazimağusa’da doğan Mesut Genç, ilk kez milletvekili seçilmiş bir isim… 73 yaşındaki 1944 doğumlu Angolemli ise 1981’den beri milletvekilliği görevini sürdürüyor.
Bu haber 140 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER