Google'ın 20 milyon dolarlık ödülü sahipsiz kaldı!

Google'ın 10 yıldır devam eden ve 20 milyon dolarlık ödül vaat eden büyük yarışması, bir kazananı olmadan sona erecek gibi görünüyor!
Lunar Xprize ödülü, on yılı aşkın sürenin ardından sahipsiz kalacak gibi görünüyor. Google, 20 milyon dolarlık yarışmayı 31 Mart'taki bitiş süresinin ötesine uzatmayı düşünmediğini CNBC'ye doğruladı. Bu zaten 2014'teki orijinal bitiş tarihine göre epeyce uzatılmış bir tarihti. Tüm finalistlerin ya devam edecek maddi kaynaklarının olmaması ya da bu kadar çabuk başlamayı ummaması sebebiyle yarışma, bariz şekilde kazananı olmadan sona erecek.

Firma, yolculuğun varılacak noktadan daha önemli olduğuna inanıyor. Firma, bir açıklamasında şöyle diyor: 'Son on yılda bu takımların kaydettiği ilerlemeler konusunda çok heyecanlıyız.'

Bunun için bir derece haklı olduğu söylenebilir. Takımlar büyük bir devlet kurumunun kaynakları olmaksızın pratik ay yolculukları tasarlamak konusunda önemli adımlar attı. Xprize'daki teknolojinin artık başka projelere yöneltilmesi gerekecek olsa da, özel uzay keşifleri teorik olarak artık bir adım daha yakın.
Bu haber 253 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER