BAŞBAKAN’DAN KKTC VURGUSU

Cumhuriyet Meclisi’nde Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler 14 saatte tamamlandı
Cumhuriyet Meclisi’nde Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler 14 saatte tamamlandı

Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin, ülkedeki eşitliğin teminatı olduğunu söyledi.

Erhürman hükümet programıyla ilgili yapılan konuşmalara ve eleştirilere teşekkür etti. Sadece teşekkür konuşması yapmayı planladığını anlatan Erhürman saat 12’yi geçirmek için yapılanların kendisini üzdüğünü, bunun verimli bir çalışma biçimi olmadığını kaydetti.

Töre’nin yaptığı konuşmanın kendisinin sürekli yüce olduğunu söylediği Meclis’in seviyesini hangi noktalara çekmeyi hedeflediğini gösterdiğini kaydeden Erhürman Meclis'in ve halkın provoke edilmemesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit’in kimden bahsettiğini açık bir dille söylediğini, provokasyonun da böylece sona erdiğini söyleyen Başbakan Erhürman, bundan sonraki provokasyon girişimlerinin bu kadar nazik bir tavırla karşılanmayacağını dile getirdi.

'HÜKÜMET EŞİTLİĞİN TEMİNATIDIR'

“Birileri bu ülkeyi doğum yeri esası üzerinden, etnik köken üzerinden bölmeye ve siyasi rant elde etmeye çalışıyor” diyen Erhürman, hükümetin ülkedeki eşitliğin teminatı olduğunu kaydetti.

'BAZI MİLLETVEKİLLERİ SAYMAYI BİLMİYOR'

KKTC ifadesinin hükümet programında kullanılmadığının söylendiğini ancak KKTC ifadesinin programda 12 defa geçtiğini ifade eden Erhürman, yazmak gibi bir gaileleri olmadığını ama bazı milletvekillerinin de sayı saymayı bilmediğini söyledi.

'NEDEN HÜKÜMET OLAMADIĞINIZI KENDİNİZE SORUN'

Sabahtan beri demokrasi nutukları çekildiğini dile getiren Erhürman UBP’nin en çok milletvekilini çıkardığı halde neden hükümet olamadığı sorusunu karşı tarafa değil kendisine sorması gerektiğini kaydetti.

Seçim döneminde UBP'yle hükümet kurmayacaklarını defalarca anlattıklarını hatırlatan Başbakan Tufan Erhürman, 'Neden 4 partinin de sizinle hükümet kurmak istemediğini kendinize sorun. Hiç bize sormayın' dedi.

Erhürman, Meclis'in çalışmalarının düzeyini düşürmek gibi bir niyetleri olmadığını, buna izin vermeyeceklerini de vurguladı.

Başbakan Erhürman, 'Biz her şeye rağmen, hangi provokasyonda bulunursanız bulunun, bu meclisin verimli çalışması için elimizden geleni yapacağız' ifadelerini kullandı.

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs sorunu konusunu hükümet programına koymadıklarını ama uzlaşma çabalarını son noktaya kadar taşıyıp gerektiğinde ortak açıklama yapabileceklerini de konuştuklarını belirten Tufan Erhürman, ortak açıklama yapamayacakları zamanlarda her partinin kendi görüşünü ortaya koyacağını kaydetti.

Erhürrman, 'Sizin Dışişleri Bakanınızın zamanında ne yaptığı ortada... KKTC tanınsın diye dağı taşı devirenler, bu ülkenin kültürü sanatı sporu tanınsın diye taş üstüne taş koymadı' diye konuştu.

Başbakan Erhürman, hükümetin hangi provokasyon girişiminde bulunulursa bulunulsun, halka hizmet götürülmesi, toplumsal barışın sağlanması için sabahlara kadar çalışacağını ve kendi arasında uzlaşmak için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

'HÜKÜMETİN ÖMRÜNÜ SİZ DEĞİL, BİZ BİÇECEĞİZ'

Erhürman, muhalefete 'Hükümetin ömrünü biz biçeceğiz, siz değil. 5 yıla uzatmak için de elimizden geleni yapacağız. Boşuna nifak işine girmeyin, tutmaz... Zamanınızı verimli işlere harcayın' sözleriyle seslendi.

Erhürman'ın konuşmasının ardından Meclis'in hükümet programıyla ilgili görüşmeleri saat 00.40'ta sona erdi.

Meclis Genel Kurulu hükümet programının oylanması için yarın saat 10.00’da toplanacak.

Bu haber 72 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER