POLİS EL HAREKETİ GÖRMEDİ

Afrika gazetesi önünde 22 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen eylemde binaya hasar verdikleri ve suç işledikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklar Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Tacan Reynar’ın huzuruna çıkarıldı.
Afrika gazetesi önünde 22 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen eylemde binaya hasar verdikleri ve suç işledikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklar Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Tacan Reynar’ın huzuruna çıkarıldı. Davanın dünkü oturumunda iki tanık dinlendi. Duruşmada ayrıca eylemle ilgili video görüntüleri de mahkemede izlendi.

Polis memuru Halil Uyguroğlu, mahkemede emare olan görüntülerin bir kısmını kendisinin çektiğini ve bu görüntüleri çektiği sırada Afrika Gazetesi’nden topluluğa karşı uygunsuz bir hareket yapıldığını görmediğini söyledi.

Savcılığın ilk tanığı polis memuru Uyguroğlu’nun ardından tanık kürsüsüne olay günü yine yaşanan olayları kamera ile kaydeden polis memuru Çağıl Kaya geldi. Kaya, vermiş olduğu yeminli ifadesinde olay günü olay yerinde görevli olduğunu ve başından sonuna kadar orada olduğunu söyledi. Polis, çekmiş olduğu görüntülerde topluluğa karşı gazete içerisinden bir hakaret görmediğini ve bu yönde de topluluktan bir hareketlenme olmadığını belirtti. Kaya eylemde zaman zaman tansiyonun yükseldiğini ve topluluk ile polis arasında arbede yaşandığını aktardı. Kaya’nın tanıklığının ardından Savcı Ayşe Kaymak Şadi, başka tanığı bulunmadığını belirterek tehir talep etti.

Huzurunda yapılan tehir talebini değerlendiren Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, davanın kaldığı yerden 14 Şubat tarihinde devam etmesine ve sanıkların tutuklu olarak beklemelerine emir verdi.
Bu haber 28 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER