Yaya geçidi diye bir şey var!

Bu ülkede artık insanlığımızı sorgular olduk…
Bu ülkede artık insanlığımızı sorgular olduk… En azından dün yüzüme tokat gibi vuran bir anda ben sorguladım… Girne’nin trafik kaosunda ilerlerken, yaşlı amcanın biri karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor yaya geçidinden…Ancak ne onu takan var ne de belli belirsiz kendini gösteren yaya geçidini…Durup ona yol verdiğim andaki yüz ifadesi ve teşekkür edişi, bir an için ne kadar ilkel, umarsız ve duyarsız olduğumuzu hatırlattı bana… Üzüldüm…. Hem de çok… Böyle miydik eskiden biz? Böyle çağ dışı mıydık? Avrupalaşmada yozlaşma yolunda tam gaz ilerliyor ve insanlıktan çıkıyoruz…. Biri bize anlatsın, yaya geçitleri ne işe yarar?

Avrupa şehirlerinde, yaya geçidinde biri, daha yola adımını atar atmaz tüm trafik durur ve onu bekler… Beklemek zorundadır… Ve bilmeyenler için, zaten yaya geçidinin anlamı da budur. Ve yine Avrupa’da caddenin üzerinde beyaz zebra çizgilerle yaya geçidi işaretlenmişse ve siz burada bir yayaya çarparsanız, adam öldürmüş muamelesi görürsünüz ve cezanız da yüklü olur… Londra’da yaşadığım yıllarda, henüz yeniyken oralarda, yaya geçidinin başında şaşkın şaşkın baktığımı çok iyi hatırlıyorum… Delicesine kalabalık bir trafik… Ama tık yok… Ne korna sesi ne de insanları ezmek için deliren şoförler… Trafik kuralları bütün dünyada aynıdır. Ne yazık ki ülkemizde yaya geçitlerinin kurallarına uyan sürücülerin sayısı parmakla sayılacak kadar az. Trafikte seyreden bir araçla yürüyen bir yayanın aynı haklara sahip olduğunu bilmiyoruz. Bir kişinin yaya geçidinden karşıya geçecekse gelen araçların durarak yol verme zorunluluğu olduğunu unuttuk, keyfimiz olursa duruyoruz.

Ve biz o hale geldik ki bu ülkede, yaya geçitleri, yere çizilen süs misali… Ve insanlıktan çıkan, orada yaya geçidi olduğunu orada yayanın yürüdüğünü göre göre, hızını kesmeden arabalarını sürmeye devam eden yaratıklara dönüştük… Vatandaşlar, sürücüler trafik diye bir düzen, trafik diye bir otorite, trafik diye bir ceza olduğunu unutmuş…

Ve hal böyleyken yaya geçidini kullanmayıp, canının istediği yerden geçen vatandaşa kızma hakkımız var mı? Ya da küfretme hakkımız?

Trafik kurallarını ihlal eden ve yayaların geçiş üstünlüğüne engel olan sürücülere ceza yağmalıdır…

Bu haber 734 defa okunmuştur

:

:

:

: