Uzayda 1 yıl kalan astronotun DNA'sı değişti!

Uzayda 1 yıldan uzun süre kalan NASA astronotunun DNA’sı değişti. İkiziyle karşılaştırıldığın önemli DNA farkları içeren astronot, şu an yeni DNA’sıyla dünyaya adapte olmaya çalışıyor.
Uzayda 1 yıldan uzun süre kalan NASA astronotunun DNA’sı değişti. İkiziyle karşılaştırıldığın önemli DNA farkları içeren astronot, şu an yeni DNA’sıyla dünyaya adapte olmaya çalışıyor.

Uzayda 1 yıl geçiren astronot, artık ikizinden farklı DNA’ya sahip
Uzayın insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmaya devam eden NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronatları belli bir sürenin üzerinde uzayda tutmuyor. Bazıları bilimsel temele dayansa da net bilinmeyen konularda güvenliği öncelikli tutan NASA, görevlerin sürelerini kısa tutarak, yüksek radyasyon ve yer çekimsiz ortamın etkilerini azaltmaya çalışıyor.

Mars görevleri gibi uzun sürecek yolculuklarda insan vücudunun tepkisini araştırmaya devam eden NASA, bunun için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda önemli bir deney gerçekleştirdi.

Uzayda 500 gün kaldı, DNA’sı değişti
Uzayda toplam 500 gün geçiren NASA astronotu Scott Kelly, son görevinde tam 342 gün uzayda kaldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kesintisiz en uzun süre kalan astronot olan Kelly, bu göreve ikizi olduğu için seçildi. Mark adında bir ikizi olan Scott Kelly, 342’si kesintisiz toplam 500 gün uzayda kaldıktan sonra ikiziyle DNA karşılaştırmasına tabii tutuldu.

Yapılan detaylı karşılaştırmaların ardından Scott’ın DNA’sının kardeşinden farklı olduğu ortaya çıktı. Yüzde 7 oranında değişen DNA, günlük yaşam ve yaşamsal faaliyetlerde şu an için herhangi bir soruna neden olmuyor.

Şu an yaşamını sorunsuzca devam ettiren Kelly, halen NASA bünyesinde çalışmaya devam ediyor. DNA değişimin uzun dönemdeki etkileri görebilmek içinse beklememiz gerekiyor.

NASA’nın bu testlerdeki temel amacı, 7 ay süreceği tahmin edilen Mars görevlerinde insan vücudunun vereceği tepkiyi tahmin edebilmek. Mars gibi uzun yolculuklar için halen insanlığın önünde aşılması gereken onlarca sorun var. Kullanılacak roket, yeni nesil giyisi, fırlatma ve yaşam modülü bunların başınıda geliyor. SpaceX gibi özel girişimlerin de yatırım yaptığı alanda önümüzdeki 5 yıllık süreçte büyük gelişimlerin yaşanması bekleniyor.
Bu haber 151 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER