Benzersiz iş modeli ve milli mesele hikayeleri

Çalışanların kurduğu benzersiz iş modeli ve milli mesele hikayeleri ile Dome Otel mücadelesi devam ediyor.
Çalışanların kurduğu benzersiz iş modeli ve milli mesele hikayeleri ile Dome Otel mücadelesi devam ediyor.
Haberler, köşe yazıları, bireysel açıklamaymış gibi gösterilen sosyal medya paylaşımlarının da sistematik olarak artışta olduğunu görüyoruz.
Uzlaşıyı değil, kavgayı tercih ettiği belli olan Dome Otel yönetimi, aylardır sorulan sorulara cevap vermek yerine ısmarlama haberlerle belliki hedef saptırma gayesinde.
Dome Otel, milli mesele vurgusuyla lanse ediliyor olsa da hakikatin milli değil, siyasi olduğunu biliyoruz.
Asıl mal sahibi Kıbrıs Vakıflar İdaresi'dir. Ancak 2008 yılında ortaya çıkan bir işletmeye devredilen otel yönetimi, otelin içinde bulunduğu durumu daha da geriye götürmüştür.
Çünkü öyle bir iş modeline başlanmıştır ki otel yönetimi ile sendika adeta birleştirilmiştir. Emekçilerin hakkını savunmak bir yana, ağzını açan kim olursa olsun ya görevinden uzaklaştırılmış ya da istifaya zorlanmıştır.
Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada gündem olan bazı soruları köşeme taşımıştım.
Herhangi bir cevap gelmese de elime geçen, sosyal medyada dolaşan soruları yine sizlerle paylaşmak istedim.
Aşağıda yer alan bu soruların sahipleri, otel çalışanlarından, otel çalışanlarının ailelerinden ve otelcilik sektöründe görev alan kişilerden oluşuyor.
Sorularda ciddi bir eleme yaptığımı ve tüm soruları almadığımı da hatırlatayım.

1. Bayram Karaman'ın sendikaya ait olan bir arsayı puanlarına karşılık hanımının üzerine aldığı iddia ediliyor. Doğru mu?
2. Mehmet Ali Talat'ın eski danışmanlarından olan, yetmişli yaşlardaki emekli bir kişinin otelin gece müdürü yapılması dikkat çekmiyor mu?
3. Kat görevlisi olan bir kişinin bir anda personel sorumlusu yapılması, otelin çalışma sistemini ortaya koymuyor mu?
4. Binlerce vasıflı gencin işsiz olduğu ülkemizde, otelin yarısına yakınının emeklilerden oluştuğu ne anlama gelmektedir?
5. Tüm yönetim kadrosunun tek bir partiye mensup olan kişilerden oluşması ne anlama gelmektedir?
6. Kurulan şirketin hissedarları nasıl, neden ve ne şekilde devre dışı bırakıldı?
7. Bazı eski Cumhurbaşkanlarına yeter artık, bırakın o koltukları şeklinde çıkışlarda bulunan Bayram Karaman, neden 30 yıldan fazla bir süredir oturduğu koltuklardan kalkamıyor?
Girift bir bilmece gibi olan bu sorular daha çok uzar gider… Burada atılması gereken adım çok basit aslında. 15 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek olan 10 yıllık sözleşmenin uzatılması gibi bir durum söz konusu olursa, ortaklık değil, kiralama usülü üzere devam edilmelidir. Ancak bu şekilde mevcut ve müstakbel peşkeşlerin önüne geçilebilir çünkü.


Bu haber 308 defa okunmuştur

:

:

:

: