'Dünya düz' diyenler şaşırtıyor

Bir ankete göre, Dünya'nın düz olduğuna inananlar daha çok gençler arasında bulunuyor.
Bir ankete göre, Dünya'nın düz olduğuna inananlar daha çok gençler arasında bulunuyor. Bir YouGov anketi, bilimsel olarak emin olunan gerçekler hakkında gençlerin şüphelerle dolu olduğunu gösteriyor. Her şeyin sorgulandığı bir dönemde yaşıyoruz. Bazıları sorgulamanın temelinin de sorgulanabilir olduğunu söylerken, diğer yandan varlığımızın en temel bazı şeyleri komplo teorilerine maruz kalıyor. Örneğin demokrasi gibi. Ya da Dünya'nın yuvarlak olduğu...

Rapçi B.o.B. ve NBA yıldızı Kyrie Irving gibi ünlü kişiler, şaka mı ciddi mi pek belli olmayan şekilde, Dünya'nın resimlerde göründüğü gibi olmadığına inandıkları konusunda demeçler vermişti. En yeni olarak ise 8.215 Amerikalı yetişkin kişinin katıldığı bir YouGov anketinin sonuçları pek güzel görünmüyor. Sonuçlara göre, Amerikalıların sadece %84'ü Dünya'nın hep yuvarlak olduğuna inanmış ve bundan şüphe duymamış.

Daha da kötüsü, 18-24 yaş arası gençlerin sadece %66'sı Dünya'nın her zaman yuvarlak olduğuna inanmış. %16'sı 'Diğer/Emin değilim' kutusunu seçerken, %2'si hep düz olduğuna inanmış, diğer %2'si ise düz olduğuna inansalar da son zamanlarda şüphe duymaya başlamışlar.

Ama bu tür anketlere her zaman şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Çünkü insanlar böyle anketlerde kasten eğlenceli cevapları seçebiliyorlar. Özellikle de, çok bariz şekilde komik cevapları olan sorular sunulduğunda...

Sonuç olarak, Dünya'nın şeklinden emin olmadığını söyleyenler ciddi olsun veya olmasın, bir gün hiçbir şüphelerinin kalmayacağı kesin. Stephen Hawking 'in 100 sene içinde olacağından korktuğu gezegenden kaçma senaryosu yakın bir gelecekte gerçekleşebilir.
Bu haber 51 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER