ADADAN VURULMASI GÜNEY’İ KORTUTTU

Suriye’deki hedeflere gerçekleştirdiği operasyon kapsamında Ağrotur’daki İngiliz egemen üssünün kullanılmış olması ve operasyon düzenlenen bölgelerin yakın oluşu Güney Kıbrıs’ta endişe yarattı.
Suriye’deki hedeflere gerçekleştirdiği operasyon kapsamında Ağrotur’daki İngiliz egemen üssünün kullanılmış olması ve operasyon düzenlenen bölgelerin yakın oluşu Güney Kıbrıs’ta endişe yarattı.

Rum hükümet kanadı, Güney Kıbrıs’ın operasyona katılmadığı yönünde açıklamalar yaparken, siyasi partiler durumdan endişe belirtti. AKEL, Rum Yönetimi’ni susarak müsamaha göstermekle suçladı ve Suriye’ye düzenlenen operasyonu kınadı.

Alithia’nın “Kıbrıs İnfialle İzliyor” başlıklı haberinde, batılı güçlerin saldırılarına karşılık verileceği ve hatta savaş uçaklarının kalkış noktalarının vurulacağına ilişkin operasyon öncesi söylentilere işaret edilerek, cumartesi günü bir çift Tornado tipi savaş uçağının Ağrotur üssüne inmesi ve Hummus yakınlarındaki hedefleri Storm Shadow füzeleriyle vurulmasının, krize taraf olunduğu şeklinde algılandığı kaydedildi.
PRODROMU

Rum Yönetimi Sözcüsü Prodromos Prodromu Suriye’ye düzenlenen operasyonda, “Kıbrıs hava sahasının kullanılmadığını ve operasyona hiçbir şekilde katılmadıklarını” söyleyen Prodromu, özetle şunları söyledi:

“Güvenlik makamlarımız durumu yakından izliyor ancak bize operasyon öncesinde herhangi bilgilendirme yapılmadı. Bu operasyon için hava sahamız kullanılmadı. FIR veya hava meydanlarımız etkilenmedi.”

Prodromu “bundan sonra Suriye’deki tehlikelerin barışçıl ve diyalog yoluyla göğüslenmesi dileğinde” de bulundu.

Larnaka ve Baf hava meydanları işletmecisi Hermes Basın Sözcüsü Adamos Aspris,
sosyal medya hesabından, Suriye operasyonu nedeniyle herhangi bir uçuş iptali veya rötar yaşanmadığını açıkladı.

Rum Sivil Havacılık Dairesi tarafından yapılan açıklamada ise operasyon sırasında “Uçuş Bilgi Bölgesi”ndeki (FIR) durumun kontrollü olduğunu, Sivil Havacılık Dairesi’nin Lefkoşa FIR Hattı’ndaki hava trafiğinin güvenli normal işlemesi için gerek Avrupa örgütleri, gerek komşu devletlerin yetkili birimleriyle sürekli iletişim içerisinde olduğunu” açıkladı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Yonas Nikolau, Rum polisinin, Suriye operasyonuna müdahil ülkelerle ilgili alanlarda koruma maksatlı güvenlik tedbiri aldığını belirterek, “Kıbrıs olarak herhangi bir tehlike içerisinde değiliz” dedi.

Rum Polis Genel Müdürlüğü’nde cumartesi günü düzenlenen toplantıda, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve İsrail ile alakalı büyükelçilik, şirket, okul, konut ve diğer yerler için kararlaştırılan güvenlik tedbirlerin derhal uygulamaya konulduğunu söyledi.
Siyasi partiler de durumdan endişe belirttikleri açıklamalar yaptılar. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, operasyonun devamının gelmeyip, mantığın hakim olması dileğinde bulundu ve daha fazla çatışmanın önlenmesi için diyalog önerdi.
Bu haber 399 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER