Ateş çemberi içerisinde Akıncı ile Anastasiadis buluşuyor

Sosyal içerikli akşam yemeği olsa bile adı, amacı Kıbrıs müzakerelerini başlatmaktır. Bu akşam iki lider buluşuyor, ev sahipliğini BM Kıbrıs sorumlusu Elizabeth Spehar yapıyor.
Sosyal içerikli akşam yemeği olsa bile adı, amacı Kıbrıs müzakerelerini başlatmaktır. Bu akşam iki lider buluşuyor, ev sahipliğini BM Kıbrıs sorumlusu Elizabeth Spehar yapıyor. Bu akşam yemeğinde usuldendir daha önceki bu tür buluşmada, menü de açıklanırdı şu ana kadar açıklanmadı hatta tatlı bile söylenirdi o da açıklanmadı.
Rum tarafına göre Kıbrıs müzakere sürecini başlatmak için buluşma gerçekleşiyor, kaldığımız yerden diyor Anastasiadis, tek fark Türkiye’nin garantörlüğünü kabul etmiyoruz, Türk askeride Kıbrıs’tan çıkacak, özeti bu. Eğer Türk tarafı bu gerçeği kabul ederse müzakereler sonuç alıcı olarak başlayabilir. Rum tarafı bir de ajanda olmayacak diyor, yani herhangi bir öneri olmayacaktır. Bunu ifade ettikleri andan itibaren bakalım ne öneriler ile gelecekler, amaç o yeni öneriler mutlaka olacak, üçlü görüşmeden de amaç bunların sızmasını önlemektir.
Türk tarafı ise geçmiş elli yılda ki gibi bir metot uygulanacaksa biz bu süreçte yoğuz diyor. Ucu açık müzakere ile sonuç almak mümkün değil, yeni bir süreci başlatmalıyız. Sil baştan bir süreç, mümkün mü? BM ve Rum tarafı kabul eder mi? Şu ana kadar kabul edecekleri gibi bir işaret yoktur. Tam tersi Rum tarafı, Türk tarafının medya aracılığı ile talep ettiklerinin kabul edilmesi söz konusu bile değildir, açıklamasını yapmıştır.
Bu görüşmeler satranç oyununa benziyor, attığınız hamleye karşı hamle atılıyor, ancak başarılı olmanızın mümkün olması biraz zor çünkü Kıbrıs coğrafyası dış küresel güçlerden etkileniyor. BM için değeri olan belge GUTERES belgesidir, bu belgenin kabulü için iki liderede baskı olduğu artık gün yüzünde.
Ortadoğu kaynıyor, ABD, İngiltere ve Fransa Suriye de önceden belirlenen hedefleri füze ve uçaklar ile vurdu. Kıbrıs bu askeri operasyona ev sahipliği yaptı, İngiliz egemen üstleri devreye girdi. Rusya bu operasyondan çok rahatsız, hatta İngiliz üstlerini vuracağı bile söylendi. Kıbrıs Rum kesimi Rusya’ya göbekten bağlı, Hristofyas döneminde alınan dört milyar EURO borç var faizleri ile altı milyar oldu, Rusya alacağını talep etse Rum ekonomisi batar, Rus iş adamlarının ve Rum tarafının Rus zenginlere sattı vatandaşlıkları hesaplamıyorum.
Suriye üzerinde doğu batı hesaplaşması yapılırken, küresel güçler Kıbrıs da cirit atarken, burası Türkiye ve KKTC için çok stretejik bir bölge olmaya devam ederken, masada Rum tarafının taleplerini karşılamak hayalden ötedir. Kıbrıs da şu konjöktür de kazan kazan siyasetinin yer bulması mümkün mü?


Bu haber 231 defa okunmuştur

:

:

:

: