YÜREĞİMİZE HANÇER SAPLANIR

Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret eden Çavuşoğlu, “KKTC göz bebeğimizdir. Sizin ayağınıza diken batsa, bizim yüreğimize hançer saplanır” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı’yı ziyaret eden Çavuşoğlu, “KKTC göz bebeğimizdir. Sizin ayağınıza diken batsa, bizim yüreğimize hançer saplanır” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Vakıflar Müdürlüğü’nün “Vakıf Şehir Lefkoşa” projesi çerçevesinde düzenlenecek etkinliklere katılmak amacıyla KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu da hazır bulundu.

“Tam bir kültür sentezi”

Cumhurbaşkanı Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, dün güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapan Lefkoşa’nın bir tarih ve kültür şehri olduğunu, özellikle sabah yürüyüş yapılan bölgenin Lüzinyan’dan Venedik’e, Venedik’ten Osmanlı’ya ve İngiliz koloni dönemine ait mimarinin belli örneklerini barındırdığı “tam bir kültürler sentezi” olduğunu söyledi.

“TAPU SENETLERİ”

Özellikle Osmanlı’nın bıraktığı mirasın gözle görülür, elle tutulur bir noktada olduğu kaydeden Akıncı, “Bizim adadaki varlığımızın tapu senetleridir bunlar. Bu nedenle onları, özellikle bakıma muhtaç olanları bir an evvel restore edilerek, kazanılması son derece önemlidir” dedi.

“YAŞATILMASI DA ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:
“Korumacılık sadece büyük binaların korunması anlamı ifade ediyordu geçmişte. Halbuki burada çok güzel bir Osmanlı şehri dokusu örneği var. Örneğin, dar sokaklı, cumbalı ve iç avlulu evlerin bulunduğu Arabahmet Mahallesi’nin olduğu gibi korunması lazım.”

Dün gezerken dahi acil müdahale edilip, korunması gereken bina tespit ettiklerini kaydeden Akıncı, bunların önümüzdeki süreçte belli projeler çerçevesinde bir şekilde korunmaya alınması ve yaşatılması gerektiğini belirtti. “Sadece korunması değil, yaşatılması da son derece önemli” diyen Akıncı, bunun en güzel örneğinin Büyük Han olduğunu kaydetti.

Akıncı, “Büyük Han korundu ama yaşatılıyor. Fonksiyonlarla cazip bir hale getirildi... İnşallah gelecekte güzel Lefkoşa’nın daha da iyiye gitmesi için yeni olanaklar yaratılacak” şeklinde devam etti.

ÇAVUŞOĞLU

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da konuşmasına, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın hürmet ve selamlarını ileterek başladı.

KKTC’de olmaktan onur ve mutluluk duyduğunu kaydeden Çavuşoğlu, dün gerçekleştirdikleri etkinlikle, adadaki Osmanlı eserleri konusunda farkındalık yaratıp, ülkeye gelecek insanların dikkatine sunma yönünde önemli bir icraat yaptıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Lefkoşa’daki çok sayıdaki vakıf eserine işaret ederek, bu nadide eserlerin görünmesini ve burada ne kadar köklü eserler bulunduğunun anlatılmasının önemine işaret etti ve başlattıkları projenin önemli kazanımları olacağına inanç belirtti.

Türkiye ile KKTC arasındaki “anavatan-yavruvatan” ilişkinin önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, “KKTC göz bebeğimizdir. Sizin ayağınıza diken batsa, bizim yüreğimize hançer saplanır” dedi.
Bu haber 63 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER