41 BİN ARAÇ RUHSATSIZ

Bakan Atakan, “KKTC’de şu anda trafikte 198 bin 875 araç var. Bunların 156 bin 616’sının seyrüseferi bulunuyor. Bugün itibarıyla 41 bini aşkın aracın ise seyrüseferi bulunmuyor” dedi.
Bakan Atakan, “KKTC’de şu anda trafikte 198 bin 875 araç var. Bunların 156 bin 616’sının seyrüseferi bulunuyor. Bugün itibarıyla 41 bini aşkın aracın ise seyrüseferi bulunmuyor” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dün “Kayıtları İptal Edilen Araçlar ile Kayıtları İptal Edilmeyip Geçmiş Yıllara Ait Seyrüsefer Borcu Bulunan Araçlar Hakkında Yasa Gücünde Kararnamenin Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Yasa Tasarısı” da görüşüldü.

Kararnamenin uygulanmasına yönelik işlemlerin tamamlanması nedeniyle yürürlükten kaldırılmasını içeren tasarıyla ilgili raporu, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Fikri Toros okudu.

Tasarı üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasıyla milletvekillerinin isimleri tek tek okunarak, “kabul” veya “ret” oyları alındı. Buna göre, 32 kabul oyu verilirken, 18 milletvekili oylamaya katılmadı. Tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

ANGOLEMLİ

Tasarı üzerine söz alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, trafik kazalarında kayıplar yaşandığını, konunun önemli olduğunu, yolların kazalara engel olacak şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Trafik vergisinin verilmediğini, bu yasanın da kayıtsız araçların kayıt yapmasını sağlayama yönelik olduğunu söyleyen Angolemli, “Bu böyle devam edecek çünkü
polis yoktur, denetim yoktur” dedi.

Arıklı

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı. Arıklı, seyrüsefer vergilerinin yollar için kullanılmadığını söyledi.

Arıklı, Araç Kayıt Dairesi’ndeki duruma da değinerek, “İşlemleri elektronik ortamda yapmanın, personel sayısını, ekipmanı artırma yolu yok mu? Devletin en önemli gelir getiren dairelerinden biri bilgisayarı, personeli olmadığı için eyleme gitti. Devlet buradan sadece para alıyor, alt yapısını düzeltmek için kılını kıpırdatmıyor” dedi.

ATAKAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, konuşmaları cevapladı. Atakan, KKTC’de şu anda trafikte 198 bin 875 araç olduğunu, bunların 156 bin 616’sının seyrüseferi olduğunu, bugün itibarıyla 41 bini aşkın aracın ise seyrüseferi bulunmadığını kaydetti.

1974’ten bu yana toplam araç kaydının 326 bin 387 olduğunu belirten Bakan, kayıttan düşen araç sayısının 109 bin 640 olduğunu söyledi.

Bakan Atakan, hurdaya çıkan araç sayısının da 17 bin 872 olduğunu açıkladı.
Araç Kayıt Dairesi’nin ve ilgili birimlerin aynı çatı altında toplanması için sürdürülen çalışmalara değinen Atakan, kompleks bir bina yapılması için ihale süreci olduğunu, ancak binanın tamamlanması için iki- iki buçuk yıl gerektirdiğini söyledi.
Bu haber 83 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER