BM TEMSİLCİSİ İÇİN ANLAŞTILAR

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün akşam yemekli toplantıda bir arala geldi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün akşam yemekli toplantıda bir arala geldi. Liderler, yaklaşık 9,5 aylık aranın ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında 2 saatlik baş başa görüşme gerçekleştirdi; ardından Spehar’ın da katılımıyla akşam yemeğine geçildi.19.08’de başlayan Liderlerin görüşmesi toplamda yaklaşık 3.5 saat sürdü.

Liderler dünkü görüşmede yine kendi pozisyonlarına tutundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, “aynı yöntemlerin içine hapsolma niyetimiz yok” derken, Rum lider Anastasiadis de hidrokarbon ve çözüm yönünde pozisyonlarını koruduklarını belirtti.

Rum lider Nikos Anastasiadis, Mağusa’daki Derinya barikatının temmuz, Lefke’deki Aplıç’ın ise eylülde açılabileceği mesajı verdi. Akıncı ise hidrokarbon faaliyetlerinin devamı halinde “gerekli uyarıları yaptıkları”nı açıkladı. 9.5 ay sonra yer alan görüşme ve akşam yemeğinden çıkan tek pozitif mesaj ise Birleşmiş Milletler’in adaya bir özel danışman görevlendirmesi halinde, liderlerin buna olumlu yaklaşması oldu.

Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki tarafın pozisyonunda bir değişiklik olmadığını söyledi. Akıncı, “Bu akşamki görüşmede nerede durduğumuzu tespit ettik. Bu gerekli bir görüşmeydi ve yapılmalıydı. Bundan sonrası için net bir fikir olması önemliydi” dedi.

Kaçırılan tarihi fırsata vurgu yapan Cumhurbaşkanı, iki yıllık yoğun çaba ve sonrasında yaşanan hayal kırıklığına işaret ederek, “Şimdi gelinen aşamada hiçbir şey eskisi gibi olamaz” diye konuştu.

Rum lider Nikos Anastasiadis, görüşme sonrası güneyde yaptığı açıklamada iki liderin de pozisyonlarını koruduğunu söyledi. Anastasiadis, Birleşmiş Milletler’in adaya özel bir danışman göndermesi durumunda, her iki liderin de buna hazır olduğunu belirtti.
BM Kıbrıs Barış Gücü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, “Akıncı ile Anastasiadis, dürüst ve açık bir şekilde görüş alış verişinde bulundu.”

Bu haber 198 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER