Sükut ikrardan gelir

Star Kıbrıs, iki inşaat şirketinin herkesin gözü önünde İskele Kalecik sahilini nasıl yağmaladığını görüntüleriyle ortaya koydu.
Star Kıbrıs, iki inşaat şirketinin herkesin gözü önünde İskele Kalecik sahilini nasıl yağmaladığını görüntüleriyle ortaya koydu.
Denizle arasında 100 metre mesafe olma şartına rağmen, denize 15-20 metre uzaklığa kondurulan tanesi 750 bin sterline satılan lüks villalar karşısında, herkes adeta dilini yuttu.
Kimsede ses yok.
Yasalar, yönetmelik, anayasa yerle bir ediliyor.
İskele Belediye Başkanı hala sözde inşaatlarla ilgili belgeleri hazırlamakla meşgul.
Çok merak ediyorum bu lüks villalar için doldurulan dere yatağı yarın öbür gün aşırı bir yağış aldığında ne olacak? Gelen su nereye gidecek?
Biliyorum, 750 bin sterline ev alan onu düşünmüştür diyecekseniz ama kazın ayağı öyle değil.
İşte her yağmurda “yolları sel aldı, felaket” diye yaptığımız haberlerin kaynağı doldurulan bu dere yatakları.
Biz ısrarla bugün Star Kıbrıs’ın manşetinde de sorduğumuz sorulara ilişkin İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’ndan cevap bekliyoruz.
Sahilleri Koruma Yasası mevcutken, yetkili olduğunuz İskele Belediye’sinde kıyıya 15-20 metre kala yapılan lüks villa inşaatlarına nasıl onay verdiniz Sayın Başkan?
Bir zahmet çıkıp bunu kamuoyuna açıklayın.
Four Vision development inşaatın denize 15-20 mesafede yaptığı “site restoranı” binasının yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Şehir planlama Dairesi’nin size yazdığı olumsuz görüş ne oldu?
Bu görüşe neden cevap vermediniz, inşaatın durdurulmasını sağlamadınız?
Oysa muhabirimize olumsuz bir şey yok demiştiniz. Şimdi ortaya çıkan bu yeni bilgi ışığında kamuoyuna bir açıklama borçlusunuz Sayın Başkan.
Yine aynı şekilde İsrailli Afik Group inşaat şirketinin, yeni alınan bir ÇED raporu olmaksızın, denize bu kadar yakın beton binaları yapmasına nasıl onay verdiniz? Siz inşaat ruhsatını onaylarken bu ÇED raporunun sorulması aklınıza gelmemesi mümkün mü?
Aynı bölgede bulunan dere yatağının yine bu şirket tarafından gaspı konusunda, neden ilgili kurum olan İskele Kaymakamlığı’nı uyarma gereği hissetmediniz?
Birkaç gün önce sizin de bir TV kanalına söz ettiğiniz gibi bu işte bir takım “Şahsi menfaatler var” Sayın Başkan.
O şahsi menfaatlerin ne olduğunu Star Kıbrıs ve Ada TV sonuna kadar giderek bulacak ve kamuoyuna açıklayacak.
Unutma Sayın Başkan. Eskiler “sükut ikrardan gelir” derler. Eğer sessiz kalmaya devam edip bir açıklamada bulunmazsan, bu iddiaların doğru olduğu anlamına gelir.
Son söz de her fırsatta hukukun üstünlüğünu ve anayasanın kayıtsız şartsız uygulanmasını savunan dörtlü koalisyon hükümetine.
Geçen haftadan beri yapılan yayınlar ortada. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da “Bu talanı durdurun” diye Meclis kürsüsünden çağrıda bulundu.
Nasıl olur da bu konuyla ilgili tek bir söz, tek bir inceleme talimatı vermezsiniz, anlaşılır gibi değil.
Yağmalanan kamunun ortak malı değil mi? Siz orada kamu malının bekçileri olarak oturmuyor musunuz?
İskele Kalecik sahilinde olan bitenlerle ilgili kimse “duymadık, bilmiyoruz” diyemez.
Bir haftadır biz bu skandalı sağır sultana bile duyurduk. Ama ne demişler.
Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az…
Ama merak etmeyin.
Halk 24 Haziran’da davul zurnayla bile duymayana, anlamayana zorla anlatacak. Bundan emin olun.


Bu haber 236 defa okunmuştur

:

:

:

: