Elon Musk, Boeing’e meydan okudu!

Geçmiş yıllarda uzay çalışmaları için rekabette olan iki ülke bulunurdu: ABD ve Rusya.
Geçmiş yıllarda uzay çalışmaları için rekabette olan iki ülke bulunurdu: ABD ve Rusya. Ancak zaman geçtikçe artık uzay çalışmaları, devletlerin tekelinden çıkıp şirketlerin arasındaki rekabete dönüştü. Bu konuda teknolojinin önde gelen firmaları ve onların dahi girişimcileri arasında kızdırıcı bir rekabet ortamı oluştu. Rekabete en son katılan ise uçak üreticisi Boeing oldu. Elon Musk Boeing için kısa ve öz bir cevap vererek meydan okudu.

Son birkaç yıldır SpaceX‘in kurucusu olan başarılı iş adamı Elon Musk, uzay çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Ancak Musk‘ın rakipleri kısa sürede çoğaldı. Bu rekabete en son olarak uçak üreticisi ABD’li Boeing de katıldı. Boeing firması geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Elon Musk ve ekibi kızıl gezegen Mars’a ulaşmadan önce kendilerinin gideceklerini söylemişti. Bu açıklamaya karşılık Elon Musk’tan cevap gecikmedi.

Elon Musk Boeing için kısa bir yorumda bulundu!
TheStreet gazetesinin Boeing CEO’su Dennis Muilenburg ile yaptığı bir röportajda, Muilenburg “Mars’a ayak basacak ilk kişinin öncelikle Boeing roketini göreceğine inanıyorum.” demişti. Gazetenin resmi Twitter hesabında paylaşılan bu röportajın altına Elon Musk kendi hesabından bir cevap verdi. Mesajında “Yap” anlamına gelen “Do it” kelimelerini paylaşan Musk, bir anlamda Boeing firmasına meydan okudu.

“Yapabiliyorsan benden önce yap” anlamına gelen bu kısa cümle, Musk’ın gelecekteki uzay planlarını erken bir tarihe çekebileceği manasını da taşıyor. SpaceX, 2022 yılında Mars’a bir kargo görevi göndermek istediğini söylerken, BFR olarak adlandırılan gelişmiş bir roket sistemini kullanarak mürettebatını Mars’a göndermek için 2024’ü hedefliyor. Musk bunu, Mars’ta kendi kendini idame ettiren bir insan uygarlığı yaratmanın ilk adımı olarak görüyor.

Musk’ın yeni rakibi Boeing firması ise şu anda NASA ile birlikte, insanları Mars’a taşımayı amaçlayan bir uzay fırlatma sistemi üzerinde çalışıyor. Elon Musk Boeing firması için meydan okurken, yakın zamanda Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un Blue Origin ismini taşıyan yeni uzaycılık girişimi de bu rekabete katıldı. Bakalım ilk olarak hangi başarılı girişimci Mars’a insan gönderip orada yerleşik bir düzen ve uygarlık kurabilecek?
Bu haber 53 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER