HAYVANCININ ÖFKESİ BÜYÜK

Naimoğulları, “Pazartesi hakkımız olan paranın 12,5 milyonunu almadığımız takdirde en ağır tepkiyi vereceğiz” derken, Küçük Baş Hayvan Üreticileri “Bizim haklarımız üzerinden tasarruf etmeye kalkarsanız bunun bedeli ağır olur” uyarısında bulundu.
Naimoğulları, “Pazartesi hakkımız olan paranın 12,5 milyonunu almadığımız takdirde en ağır tepkiyi vereceğiz” derken, Küçük Baş Hayvan Üreticileri “Bizim haklarımız üzerinden tasarruf etmeye kalkarsanız bunun bedeli ağır olur” uyarısında bulundu.


Hayvancılar Birliği, Doğrudan Gelir Desteği (DGD) ödemelerinin önceden belirlendiği şekilde, yani “12.5 milyon TL’si şimdi, 12.5 milyon TL’si de aralıkta” yapılmaması halinde, pazartesinden sonra en ağır tepkiyi göstereceğini belirtti.

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bugün düzenlediği basın toplantısında, Tarım Bakanlığı’nın kimseyle paylaşmadan, danışmadan ödenecek Doğrudan Gelir Desteği’nde kesintiye gideceklerini ve ödemelerin bugün başlayacağını duyurduğunu kaydederek, bunu kesinlikle kabul edemeyeceklerini ilettiklerini ve ödemeyi durdurduklarını söyledi.

Hükümetin yapılacak kesintiyle hayvancının cebinden 4 milyon alacağını ve bunun zaten zor durumda olan hayvancının sonunu getireceğini ileri süren Naimoğulları, “Bütçeyi dengelemek için hayvancının parasını kesiyorlar, hükümet ortaklarının ve Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödeneklerini kullansınlar. hem hükümetin hayvancıya verecek parası yoksa KTHY binasını nasıl alacak?” dedi.

Naimoğulları, önceden belirlenen hayvan başına 100 TL desteği alamadıkları takdirde “memleketi başlarına yıkacaklarını” söyledi. Naimoğulları, yapılan yeni düzenlemeyle 50 hayvan besleyenin hayvan başına 100 TL alacağını, sonrasında hayvan sayısı arttıkça ödenecek tutarın azaltıldığını anlatarak “Hükümet sadece hobi olarak hayvan besleyene destek verecek” dedi.

Yapılan tüm düzenlemelerin iş bilmezliğin göstergesi olduğunu ifade eden Naimoğulları, yemlik arpa ve bala konusunda da yaşananların bu iş bilmezliğin başka bir örneği olduğunu belirterek ayrıntılı bilgi verdi.

Naimoğulları, birlik olarak pazartesi günü hakları olan paranın 12,5 milyonunu almadıkları takdirde en ağır tepkiyi vereceklerini de vurguladı.

KÜÇÜK BAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİ

Öte yandan Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, kulak numarası üzerinde hayvan başına yapılan ödemelerdeki yeni uygulamayı “akıl almaz” diye niteleyerek tepki gösterdi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Tarım Bakanlığı’nın 101 koyun/keçi üzerinde üretim yapan üreticilerin desteklemesini azaltma kararıyla ilgili olarak “her geçen gün kötüye giden küçükbaş hayvancılık bitme noktasına geldi” denildi
Küçükbaş hayvan üreticilerinin sorunlarına işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Böyle kötü bir yılda hayvanımızın ve çocuklarımızın karnını doyurma kavgası verirken bir de bakanlığın DGD (Kulak Parası) rakamlarında yaptığı akıl almaz uygulama bizi tüketti. Kuraklık her yeri vurdu koyun ve keçilerimize yedirecek arpa ve bala bulamıyoruz.

Biz devlet için vatan için ve ailemiz için üretmeye çalışırken, Tarım Bakanlığı ve hükümet bizi tüketmeye karar verdi. Böyle kötü bir yılda küçükbaş hayvancılık hibe arpa ve sübvansiyeli kaba yem ile destekleneceğine haklarımız elimizden alınarak sefalete sürükleniyoruz.”

“Devlet çobanın ensesinden tasarruf edecek ve düze mi çıkacak?” sorusunun da sorulduğu açıklamada, “Kulak Parası (DGD) miktarlarında akıl almaz bir uygulama ve hiçbir izahı bulunmayan ve köylüyü enayi yerine koyan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu gün bir aile gerçek anlamda küçükbaş hayvancılık ile geçinecekse en az 300 adet ve üzerinde hayvan ile uğraş vermesi lazım. Bizim bakanlığımız bunun bilincinde olmadığından 101 koyun/keçi üzerinde üretim yapan üreticilerin desteklemesini azalttı ve her geçen gün kötüye giden küçükbaş hayvancılık bitme noktasına geldi “ denildi.

Açıklamada, Tarım Bakanı ve hükümet yetkililerine seslenilerek, “Köylüyü, emekçiyi çobanı enayi yerine koyduğunuz yetti gücünüz ve dişiniz bize keser bizim haklarımız üzerinden tasarruf etmeye kalkarsanız bunun bedeli ağır olur. Bu çoban bu köylü Lefkoşa’ya inerse bunun sorumlusu üretici değil bizi enayi yerine koyan ve sefalete sürükleyen hükümettir” ifadelerine de yer verildi.
Bu haber 65 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER