BAŞBAKAN’A SORUYORUZ

İskele Kalecik bölgesi kumsalında İsrailli Keppel Properties şirketine yasadışı verilen izinle başlayan kıyı yağmasına tepkiler giderek artıyor.
Haluk DOĞANDOR

İskele Kalecik bölgesi kumsalında İsrailli Keppel Properties şirketine yasadışı verilen izinle başlayan kıyı yağmasına tepkiler giderek artıyor.

Star Kıbrıs Gazetesi’nin ortaya çıkardığı kıyı yağmasında ele geçirilen belgeler, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun, alması gerekli en önemli belge olan “ÇED
raporunu” almadan inşaat iznini verdiği öğrenildi.

UYARI YAZILARI DİKKATE ALINMADI

İşin en önemli yanı da, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nin belli aralıklarla, İskele Belediyesi ile İskele Kaymakamlığı’na inşaatlar ile ilgili uyarı yazıları göndermesine rağmen gerekli işlemlerin yapılmaması oldu.

BAŞBAKAN VE İÇİŞLERİ BAKANI’NA BELGELER VERİLDİ

Star Kıbrıs muhabiri Haluk Doğandor, yaşanan bu yasadışılıkla ilgili olarak, 30 Mayıs Çarşamba günü bizzat Başbakan Tufan Erhürman ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a ilgili belgeleri sundu. Ancak aradan iki hafta geçmesine rağmen ne Başbakan Tufan Erhürman’dan ne de İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’tan yanıt gelmedi.

ERHÜRMAN VE BAYBARS’A SORUYORUZ

Şimdi biz, İskele Kalecik bölgesinde yaşanan bu yasadışı verilen ve İsrailli şirkete büyük rant kazandıran inşaat izni ile ilgili olarak Sayın Tufan Erhürman ile Sayın Ayşegül Baybars’a soruyoruz;

Sizler iktidara gelmeden önce, eski iktidarların yaptığını iddia ettiğiniz yasadışılık ve yolsuzlukla mücadele edeceğiniz sözünü vermiştiniz. Hatta hesap soracağız diye defalarca basına da açıklama yapmıştınız.

BU SORULARI LÜTFEN CEVAPLAYINIZ

1- İskele Belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun verdiği yasadışı izinle ilgili olarak ne gibi bir tasarrufta bulunacaksınız?

2- Şeffaf yönetim, şaibesiz devlet idaresi ve yolsuzlukların olmayacağı bir anlayışı böyle mi kuracaksınız?

3- Hesap sormayarak, yapılan yasadışılık ve peşkeşleri yapanın yanına kar kalacak
bir düzeni mi savunuyorsunuz?

4- Başkan Hasan Sadıkoğlu’nun verdiği inşaat onayı içerisinde “tüm dairelerin olumlu görüşleri alınmıştır” demesine karşın, olması gereken olmazsa olmaz “ÇED” raporunun yer almaması, başlı başına bir suçu işaret etmiyor mu?

5- İskele Kaymakamlığı uzunca bir süredir, kaymakamsız olduğundan kontrol mekanizmasından uzak kaldı. Sayın İçişleri Bakanı sizlere bağlı İskele Kaymakamlığı ile ilgili olarak, yine sizlere bağlı İskele Belediyesinin uyarılması konusunda ne gibi bir çalışma yapacaksınız?

6- Son olarak hukukçu olmanız dolayısıyla ve de yolsuzluk ve yasadışılıklara hesap sorma iddiası ile işbaşına geldiğinizden bundan sonraki süreçte, belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu’na hesap sorabilecek misiniz?


Bu haber 335 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER