KAPLUMBAĞALAR BİLE SADIKOĞLU’NA İSYAN EDİYOR

İskele Kalecik kumsalında sahilde kumun üzerine yapılan “ÇED” raporsuz lüks rezidans inşaatların koruma altında olan Caretta-Caretta’ların yuva bölgelerine yapıldığı ortaya çıktı.
İskele Kalecik kumsalında sahilde kumun üzerine yapılan “ÇED” raporsuz lüks rezidans inşaatların koruma altında olan Caretta-Caretta’ların yuva bölgelerine yapıldığı ortaya çıktı.

SADIKOĞLU İSRAİLLİLERE “ÇED” SORMADI

İskele Belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun, bu tip bölgelerin olmazsa olmaz kuralı olan ve ayrıca 18/2012 sayılı ÇED yasasının 50 (3) maddesi gereğince alınması zorunlu olan “ÇED” raporunu istemeden bu İsrailli şirketin inşaatlarına ruhsat verdiği öğrenildi.

CARETTA-CARETTA’LAR GELMEYE BAŞLADI

Star Kıbrıs ve Kıbrıs Medyatör’ün gündeme getirdiği ve bir süredir kumsala yapılan kaçak yapıların denize çok yakın yaklaşık 12-13 metre mesafede olduğu vurgulanan haberlerde, bu bölgeye yumurtlamaya gelen Carette-Caretta’lardan bahsedilmişti. Yayınlarımızın doğruluğu ortaya çıktı ve geçtiğimiz hafta, kumun üzerine yapılan bu lüks rezidansların hemen önüne gelen caretta-Caretta’lar üç yuva içine yumurtalar bırakarak gitti.

İNSANDAN KORUYABİLECEK MİYİZ?

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde görev yapan akademisyen biyolog Burak Ali Çiçek ve ekibi, bölgeye gelerek yuvaları koruma altına aldı ve işaretledi. Kendi facebook sayfasında çektiği görüntülere yer veren Burak Ali Çiçek fotoğrafın üzerine de şu çok dikkat çeken cümleyi kullandı;

“İnşaatların önündeki kaplumbağa yuvalarını köpek ve tilkilere karşı korumaya aldık. Peki, insandan koruyabilecek miyiz? Hiç sanmam...”

ÇEDF RAPORU ALINMADIĞI KANITLANDI

Ülkemizin önemli değerlerinden, turizmin değerli ögelerinden ve koruma altına alınan kaplumbağaların yuvalama yerlerine yapılan, üstelik “ÇED” raporu ibraz edilmeden yapılan bu binaların tüm yasaları göz ardı edilerek yapıldığı böylece kanıtlanmış oldu.
Bölge sakinleri, kaplumbağaların gelerek bu bölgeye yumurtlamasının ardından İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na ateş püskürmeye başladı. İsminin açıklanmasını istemeyen bölge sakinleri, başkan Sadıkoğlu’nun neye karşılık bu izinleri verdiğini sordu.

SADIKOĞLU’NA ÜLKE MENFAATİ İÇİN OY VERDİK

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na, ülkenin, İskele’nin değerlerini koruması için oy verdiklerini ve seçtiklerini söyleyen bölge sakinleri, Sadıkoğlu’nu İsrailli şirketin halkın kumsalında rant sağlaması için oy vermediklerini, ülke menfaati için çalışması gerektiğini söyledi.

İNŞAAT DURDURULDU

Çevre Koruma Dairesi’nden elde edilen bilgiye göre, dairenin İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na uyarı yazısı gönderdiği, “ÇED” raporu alınmadan yapılan bu inşaatların durdurulmasını istediği öğrenildi.

Yaptığımız araştırmalar ışığında “ÇED” raporsuz yapılan bu inşaatları yapan İsrailli Keppel Properties şirketinin, inşaatlarını kumsalın üzerine yapıp bitirdikten sonra “ÇED” raporu almak için harekete geçtiği, gelen bilgiler arasında.

Konu hakkında bilgilendirilen Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, önümüzdeki hafta içinde, toplantı gerçekleştirerek, çevreye yapılan bu tahribatın gündeme taşınmasını sağlayacağı ifade edildi.

BAŞBAKAN, GEREKENİ YAPIYORUZ DEDİ

Ülkemizde gerçekleşecek yerel seçim çalışmaları için partisi adına bayram gezintilerine çıkan CTP Genel Başkanı ve Başbakan Tufan Erhürman, Yeniboğaziçi bölgesinde yaptığı ziyarette, muhabirimiz Haluk Doğandor’a, “Bu konu hakkında, üzerimize düşen görevi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.
Bu haber 192 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER