İNSANSIZ OTOBÜS ŞUBAT’TA TAMAM

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarında yürütülen 'İnsansız Otobüs' Çalışmaları Başbakan Tufan Erhürman ile paylaşıldı...
Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarında yürütülen 'İnsansız Otobüs' Çalışmaları Başbakan Tufan Erhürman ile paylaşıldı...

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Futbol Takımı Başbakan Tufan Erhürman'ı Ziyaret Etti.

Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen RoboCup 2018 Robotlararası Dünya Futbol Kupası'nda Dünya Şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı (NEUIslanders) ekibi, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel başkanlığında, Başbakan Tufan Erhürman'ı makamında ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre ziyarette, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ile Robot Futbol Takımı ekibi Başbakan Tufan Erhürrman'a, Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuarında mekanik ve elektronik tasarımları yapılan ve yapay zeka kodlamaları % 100 Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen Robot Futbol Takımının dünya şampiyonluğuna giden yolunu anlattı. Ayrıca, Yakın Doğu Üniversitesi'nin insansız otobüs çalışmaları, düşünce gücü ile hareket eden tekerlekli sandalye olmak üzere İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi'nde geliştirilen teknolojik ürünlerle ilgili bilgiler aktarıldı.

BAŞBAKAN ERHÜRMAN

Başbakan Tufan Erhürman kabulde yaptığı konuşmada, Yakın Doğu Üniversitesi Robotik laboratuvarına kısa bir süre önce ziyarette bulunduğunu ve son derece etkileyici çalışmalarını yerinde görme fırsatı yakaladığını belirterek ulaşılan başarıları kutladı.

Başbakan Erhürman: 'Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezini, bilim ve teknoloji alanında ulaştığı seviyeyi uluslararası alanda gösteren başarılarından dolayı yürekten kutluyorum' dedi.

İRFAN S. GÜNSEL

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ziyarette yaptığı konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı tarafından geliştirilen Robotik Futbol Takımının Kanada'da düzenlenen Robocup 2018 Robotlararası Futbol Dünya Kupasında şampiyonluğa ulaşmasından gurur duyduklarını belirtti.

İnsansız otobüs çalışmalarıyla ile ilgili gelinen aşama hakkında Başbakan Erhürman'a bilgiler aktaran Doç. Dr. Günsel, insansız otobüsle 2019 yılı Şubat ayında ilk turlarını atmayı planladıklarını açıkladı. Her türlü hava ve yol şartlarında çalışabilecek insansız otobüsün öncelikle kampus içerisinde ring servisi olarak çalışarak, öğrencilerin kampus içerisindeki ulaşımını sağlayacağını anlatan Doç. Dr. Günsel, bu deneme uygulamalarından sonra üniversitenin Lefkoşa şehir içindeki otobüslerini de insansız otobüs servisine dönüştürmek istediklerini belirtti.
Bu haber 362 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER