Erenköy savaşlarında Baf türklerinin durumu

9 Mart 1964 ‘de yapılan büyük savunmadan sonra . Baf Türkleri silahlarını mevzilerden çekerek, her Mücahit, kullandığı silahı, evinde tutmuş . Her Türk evi, bir mevzi niteliğine dönüşmüştü .

9 Mart 1964 ‘de yapılan büyük savunmadan sonra . Baf Türkleri silahlarını mevzilerden çekerek, her Mücahit, kullandığı silahı, evinde
tutmuş . Her Türk evi, bir mevzi niteliğine dönüşmüştü .
Ağır koşullarda, ateşkes yapılarak , anlaşma yapılmasına rağmen. Silahlar teslim edilmemişti .
Erenköy savaşlarına kadar , Rumlar bir çok Türk yerleşim birimlerine silahça ve asker sayısı oranında hayli kabarık bir potansiyel güçle. Bu yerleşim birimlerine saldırılmış . Bir çok masum Türk katledilmişti .
Baf Türk’ü . Yapılan anlaşmalar gereği . Mevzileri kaldırmış olsa bile zaman içinde görülmeyen mevziler oluşturarak , savunmasını devam ettirmişti .
Erenköy . Lefkoşa’ya bağlı bir belde idi .
Lefke’ye gitmek için , Baf yöresinde oturanlar, Erenköy’den geçip Lefke’ye varabilirlerdi .
1964’ de Makarios yönetiminin , Türk bölgelerine uyguladığı ekonomik abluka sayesinde . Baf Türklerinin meyve deposu olarak Lefke biçilmiş kaftandı .
Narenciyenin çeşitli türleri, Lefke’den, Baf bölgesindeki Türklere, getirilip satılıyordu .
Baf semtine, gıda maddelerinin girmesine, büyük bir ambargo uygulayan Makarios yönetimi . Kızılay gıda yardımlarından başka, gıda maddelerinin Türk kesimine girmesini yasaklamıştı .
Kızılay gıda maddeleri de BM ‘ler gözetiminde gelmekteydi .
Erenköy’e, Yüksek Öğrenim Gençliğinin çıkmasından sonra . Lefke’ye gidişler, Erenköy’ü abluka altına alan Rum ve Yunanlı militarist güçler tarafından, engellenmeye başlanmıştı .
Kıbrıs’ın, bir Yunan adası olması ve Ada Türklüğünün Kıbrıs haritasından silinmesi savaşımı karşısında, 400 ‘den fazla Kıbrıs Türk öğrencisi . Başta Türkiye olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde tahsil yapan ve bu mücadelede , babalarının , abilerinin ve kardeşlerinin yanında, farklı yörelerden olmasına karşın . Botlarla , sandallarla , hücumbotlarla , deniz altılarla, Adanın , Rum’a teslim olmamış bir Türk kenti olan Erenköy’e, vatan savunmasını yapmak için çıktılar .
Hepsi, genceciktiler .
Amaç . Bu Adanın, Yunanistan’a bağlanmasını önlemekti .
Kısa bir eğitimden geçirilerek, ellerine değişik silahlar verilen bu gençler . Erenköy ve bağlı köylerde , çok kalabalık olan bir militarist güç karşısında , kahramanlık destanı yazdılar .
Dünyaya . Türk’ün azmini ve kararlılığını gösterdiler .
Şehitler verildi .
Gazilik mertebesine erişenler oldu .
Erenköy savaşlarında, siyasal tarih sayfalarına yazılan ikinci bir olay ise .
Türkiye’nin, garantörlük hakkını, ikinci kez kullanması oldu .
Bundan önce de , 63 Aralık’ta , Türk uçakları Lefkoşa semalarında ihtar uçuşu yapmışlardı .
Türkiye’nin, 64 uçakla müdahalede bulunması, yalnız Yüksek öğrenim gençliğimizin , hayatlarını kurtarmadı . Ayni zamanda , bütün Ada’daki Kıbrıs Türk halkına, yüzde yüzün üzerinde moral vermişti .
Erenköy savaşları sırasında , bir çok Baf Türk’ünün, ellerinde tespihlerle. Gençlerin ve Türk pilotlarının muzaffer olmaları için, dualar okuduklarına bizzat şahidim .
Türkiye’nin hava harekatı yapması . Baf Türklerine de büyük moral vermişti.
Hava harekatında , uçağının isabet alarak düşmesi sonucu , Rumlar tarafından sağ yakalanan ve hunharca şehit edilen , Yzb . Cengiz Topel’in durumu karşısında, morallerde bir çöküntü olmasına rağmen.
Uçakların dalga dalga gelmeleri, morallerin yükselmesine neden olmuştu .
Erenköy’ü bombalayan bir feribotun , Poli Laççi’de batırılması. Hava kuvvetleri komutanı, Muhsin Batur’un moral veren açıklaması.
Baf Türklerinin ve ada Türklüğünün “ Anavatan bizi bırakmaz “ yollu
Sloganları söylenmesine, yol açmıştı .
Erenköy Destanı, Kıbrıs Türk siyasal tarihine, altın harflerle yazılmıştır .
Şayet bu yiğit ve cesur abilerimiz, bu direnmeyi göstermeyip Erenköy’ü teslim etselerdi . Kıbrıs Türküne silah ve mühimmat sağlayan tek kale olan Erenköy olmayacak ve silah ve mühimmatlar da gelmeyecekti .
Öyle bir durumda , 1974 ‘ de kadar , Kıbrıs Türk’ü direnebilecek miydi ?
Varın bunu bir düşünün .
Erenköy direnişinin, Şanlı Kahramanları .
Öyle bir iş başardınız ki , silah temini açısından , Kıbrıs Türkünün şah damarına dokundurmadınız . Bu damarın kesilmesine canınız pahasına engel oldunuz .
Sizler için , ne yazılsa, ne söylense, yaptıklarınız karşısında asla yeterli olamaz .
Artık bu nesil de, yavaş yavaş göçüyor .
Hayatta olanlar . Hayat mücadelesi vermektedirler .
Aramızdan göç edenlere rahmet .
Hayatta olanlara, sağlıklı nice yıllar dilerim . Erenköy’ün, Adsız Kahramanları .
Bu haber 3847 defa okunmuştur

:

:

:

: