LEFKE’DEN EYLEM KARARI

Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu’na bağlı sivil toplum örgütleri, yaptığı toplantıda, “Lefke Kaza Mahkemesi’nin Güzelyurt’a taşınmasını ve Lefke’nin gerçek bir ilçe gibi hizmet vermesini sağlayacak kamu kuruluşlarının açılmamasını protesto etmek için” gerçekleştireceği eylemleri kararlaştırdı.
Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu’na bağlı sivil toplum örgütleri, yaptığı toplantıda, “Lefke Kaza Mahkemesi’nin Güzelyurt’a taşınmasını ve Lefke’nin gerçek bir ilçe gibi hizmet vermesini sağlayacak kamu kuruluşlarının açılmamasını protesto
etmek için” gerçekleştireceği eylemleri kararlaştırdı.

Eylemlerini dün açıklayan Platform, Lefke Mahkemesi’nin taşınmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Alınan kararlar şöyle:

“1- Lefke bölge Avukatları ile görüşerek, 18 Eylül Salı gününden itibaren davalara
katılmamaları istenecek.

2- Vatandaşların ilk eylem olarak, Güzelyurt’a taşınacak mahkemede görülecek Lefke ile ilgili davalarına bir hafta katılmamaları çağrısı yapılacak.

3- Lefke Mahkemesi’nin kapatılıp Güzelyurt’a taşınmasını protesto eden pankartlar ilçe sınırları içerisinde çeşitli yerlere asılacak.

4- Hükümetin Lefke Mahkemesi’ni tamir edecek maddi kaynağı yoksa ve bunu bulamazsa, Lefke Sivil Toplum Örgütleri bu parayı sağlamak için yardım kampanyası başlatıp para toplayacak. Yardım kampanyasını başlatabilmek için Lefke Kaymakamlığı’na izin talebi başvurusu yapılacak.

5- Kısa bir süre içinde Lefke Mahkemesi’nin tekrar açılması için, yargı ve hükümet anlaşıp girişim başlatmazsa daha geniş kapsamlı kitlesel eylemler başlatılacak.

6- Lefke Belediye sınırları içerinde yaşayan bütün vatandaşlarımız ile Lefke ilçesi dışında

yaşayan Lefkelilerin, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Mahkeme binaları önünde yoğun katılımının sağlanacağı protesto eylemi gerçekleştirilecek.”
Platformun konuyla ilgili açıklamasında, Hükümet bölge sorunlarının çözümünü başlatıncaya ve Lefke gerçek bir ilçe kimliği kazanıncaya kadar sürekli eylem kararından geri adım atılmayacağı vurgulandı.
Açıklamada şöyle denildi:

“Bu haklı davamızda, Halkımızın eylemlerimize katılımı sorunlarımızın birkez daha
duyurulması ve çözümünün hızlanması açısından çok önemlidir. Lefke ilçesini ve burada yaşayan vatandaşları, sahipsiz ve güçsüz zannedip istediklerini yapma yavatandaşlık haklarını ve kazanımlarını geriletmeye çalışanlar yanıldıklarını geç de olsa anlayacaktırlar.”

STÖ TEMSİLCİLERİ

Bu arada Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörlüğü’nün dün akşam Lefke Belediyesi Cittaslow Salonu’nda düzenlediği toplantı sırasında, STÖ başkan ve temsilcileri BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Koordinatör Teoman Oktay, toplantıda mahkemenin kapatılmasının kabul edilmez olduğunu belirtti.

Lefke Kaza Mahkemesi’nin taşınma işleminin çok erken gerçekleştirildiğini ve geç haber aldıklarını kaydeden Oktay, erken haber alamadıkları için de taşınmaya müdahale edemediklerini anlattı.

Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekipzade ise, Lefke’nin ilçe olduğunu ancak çok eksikleri bulunduğunu kaydetti. Nekipzade, Mahkeme’nin en geç 2 Ocak 2019 yılında yeniden Lefke’de olmasını istedi.

Gemikonağı kalkınma derneği Başkanı Türkay Fotalı da, gelen giden hükümetlerin hepsinin aynı olduğunu söyledi.

Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziye Zafer, Lefke’nin ilçe olma kararının Aralık 2016’da KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edildiğini, aradan geçen bunca zamandan sonra ilçe merkezinde devlet hizmetlerinin daha geniş kapsamlı olarak vatandaşa gelmesini beklerken bunun tam aksine bir tavır içerisine girildiğini, mahkemenin buradan kaçırılıp götürülmesinin affedilemeyeceğini, bunların derhal düzeltilmesini istedi.
Bu haber 107 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER