CTP ÜÇ BAKANLA İSKELE’YE GİTTİ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami “Türkiye’den elektrik için net bir irade ortaya konuldu. Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyoruz Tek amacımız halkın ucuz enerjiye kavuşmasıdır” dedi.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami “Türkiye’den elektrik için net bir irade ortaya konuldu. Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyoruz Tek amacımız halkın ucuz enerjiye kavuşmasıdır” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ilçelerde sürdürdüğü toplantılara dün İskele’de devam etti.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, hükümet çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantıda, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın konuşma yaptı.

Toplantıya milletvekillerinin yanı sıra MYK üyeleri de katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda katılımcıların soruları yanıtlandı, sorunlar ve öneriler not edildi.

NAMİ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmaları aktardığı konuşmasında özellikle KIB-TEK ve elektrik ile ilgili çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Enerji ve elektrik fiyatlarının “komşulara ve gelir seviyemize göre son derece pahalı” olduğunu aktaran Nami, fiyatların Türkiye’den üç kat pahalı olduğunu, Rum tarafında ise maliyetlerin aşağı yukarı aynı olduğu halde gelirlerinin fazla olması nedeniyle faturanın yarı yarıya az olduğunu belirtti.

Bu pahalılığın sebebinin üretim şeklimiz olduğunu vurgulayan Nami, dizel yakıtlı jeneratörlerle elektrik üretmenin pahalı olduğunu söyledi.

Dolarla satın alınan dizel yakıtın fiyatlarının da sürekli yükseldiğini belirten Nami, ucuza imal etmenin peşinde olduklarını ifade etti.

Nami, “Maliyetleri düşürmek için ilk akla gelen güneş enerjisi, yenilebilir enerji yani. Bunun üzerine yoğunlaştık ve çalışmaları belirli bir olgunluğa getirip Kıb-Tek’e verdiğimiz talimatla çalışmanın tamamlanmasını istedik. Bir diğeri de Türkiye’den enterkonnekte sistemle kablo ile elektrik sağlamak. Bu projenin hayata geçmesi için net bir irade ortaya konuldu. Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tek amaçlarının halkın artık ucuz enerjiye kavuşmasının sağlanması olduğunu kaydeden Nami, sanayi bölgeleri ve serbest limanla ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim de yaptığı konuşmada, ekonomik olarak zor günlerden geçildiğini ancak bu toplumun çok daha zor günler gördüğünü, sevgi ve saygıyla el ele vererek, çok çalışarak ve üreterek bu zor günlerin altından kalkacaklarına inanç
belirtti.

Sağlığın zor günlerde, ekonomik krizlerde en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna değinen Besim, eldeki tüm imkânların kullanılarak sağlık merkezlerini güçlendirmek zorunda olduklarını kaydetti.

ŞAHALİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de, verdiği örneklerle arpa ve su konusunun ülkedeki sistemsizliğin, günü birlik çözüm üretmenin sonuçları olduğunu söyledi.

Kaybedilen zamanı telafi ederek çağdaş bir tarım sistemi yaratmak için çalıştıklarını vurgulayan Şahali, gerek yasalarla ilgili gerek yasaların uygulanması ile ilgili yığınla problem olduğuna dikkat çekerek, bunları çözmek için gece gündüz çalıştıklarını vurguladı.
Bu haber 73 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER