SİSTEME İSYAN

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ülkede “yapanın yanına kâr kalan bir sistem” yaratıldığını kaydederek, “Hukuk göz ardı edilerek bazı değerlerimiz erozyona uğratıldı. Kişiler yasaya aykırı talepleri bile kendilerinde hak görmeye başladı.
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ülkede “yapanın yanına kâr kalan bir sistem” yaratıldığını kaydederek, “Hukuk göz ardı edilerek bazı değerlerimiz erozyona uğratıldı. Kişiler yasaya aykırı talepleri bile kendilerinde hak görmeye başladı. 40 yıllık statükoya bir yerden çomak sokmaya çalıştığınız zaman bazı kesimler kendini bilmez açıklamalar yapabiliyor ama bunlar bizi yıldıramaz” dedi.

E-devletin bir bacağı olan e-nüfus sisteminin bir ay içinde uygulamaya gireceğini açıklayan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bu sistemin bir kişinin doğumundan bulunduğu yaşa kadarki nüfus bilgilerinin bir sistemde toplanmasını, tek tuşla online olarak görülmesini öngördüğünü söyledi.

Baybars, “Bu sistemle vatandaştan talep edilecekler ve evraklar azalacak” dedi.

ÖĞRENCİLERİN İZİNLERİNİN KAYIT ALTINA ALINMASI

Öğrenci izinlerinin 1 Ekimden itibaren kayıt altına alınmaya başladığını anımsatan, bu sitemin adaya girişlerde suiistimali engelleyeceğini söyleyen Baybars, “Öğrenciler izinlerini online alabiliyor. Sağlık ve öğrenci izni harçlarını online ödeyebiliyor.

Sistemi geliştirmeyi düşünüyoruz. Çalışma izinliler için, yurttaşlar için…

Otomasyonları aşama aşama devreye sokacağız” şeklinde konuştu.
İlgili yasanın yükseköğretim için ülkeye gelen öğrencilerin izinlerinin kayıt altına alınmasını emrettiğini de hatırlatan Bakan Baybars, işlemin 2009’dan beri uygulanmadığını söyledi.

Yurttaşlık Yasa Tasarısı ile Daimi İkamet İzinleri Yasa Tasarısını Bakanlar Kurulu’nun görüşüne sunduklarını da açıklayan Bakan Baybars, “Tasarı yurttaşlık kriterlerini daha anlaşılabilir ve sınırlı olacak şekilde düzenliyor. Daimi İkamet İzinleri Yasa Tasarı beyaz kimlik verilenlerin iş kurma gibi haklarının genişletilmesini öngörüyor” dedi.
Bu haber 178 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER