Dörtlü koalisyon nereden dağılır?

KKTC’de 40 yılda yaratılan yanlış düzene isyan eden İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, “Yapanın yanına kâr kalan bir sistem” yaratıldığından şikayet etti.
KKTC’de 40 yılda yaratılan yanlış düzene isyan eden İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, “Yapanın yanına kâr kalan bir sistem” yaratıldığından şikayet etti.
“Hukuk göz ardı edilerek bazı değerlerimiz erozyona uğratıldı. Kişiler yasaya aykırı talepleri bile kendilerinde hak görmeye başladı” diyen Sayın Baybars, yozlaşan sistemle birlikte toplumun da kirlendiğine vurgu yapıyordu.
Elbette sistem yozlaşırken, yıllar içinde bütün partiler ve siyasiler de bundan nasibini aldı. Halkın Partisi her ne kadar yeni bir parti olduğu için kirli bagajı yüklü olmasa bile, daha bir yılı doldurmayan koalisyon ortaklığı onun da elini kolunu bağlıyor.
En başta dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili takınılan tavır konusunda, sokaktaki insan şimdiden Halkın Partisi mensuplarına soruyor.
“Yolsuzluk soruşturmalarına konu olan dosyalar sadece UBP’ye mi ait, yoksa CTP ve DP’nin de bu konunda dosyaları var mı” diye…
Halkın Partisi, 7 Ocak seçimleri öncesinde iki konu üzerinde keskin bir siyaset yaptı. Birincisi yolsuzluk soruşturmaları. İkincisi de vatandaşlık meselesi… Hatta bu yüzden hükümet görüşmeleri yapılırken, UBP ile bir kahve içmeyi bile reddetti.
Ancak bu iki konudan vatandaşlık meselesinde; “iptal edeceğiz” diye yola çıktıkları 2 bin vatandaşlıkta kabak 170 küsur kişinin başına patlayınca toplum tarafından da yadırgandılar.
Üstelik savcılık makamı dahi bu konunda hükümeti savunmayacağını açıkladı. İptal edilen vatandaşlıklardan kaçı yargı kararıyla hakkını geri alacak? Mahkemeler sonuçlanınca bunu göreceğiz.
Çok da başarılı bir sınav vermedikleri vatandaşlık meselesi tartışmalarında, sütten ağızları yandığı için bu kez yoğurdu üfleyerek yiyorlar.
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Yurttaşlık Yasa Tasarısı ile Daimi İkamet İzinleri Yasa Tasarısı’nı Bakanlar Kurulu’nun görüşüne sunduklarını açıkladı.
Bu konunda muhalefetin de görüşünü almak istediğini söyleyen Baybars, yeni yasanın yurttaşlık kriterlerini daha anlaşılabilir ve sınırlı olacak şekilde düzenlediğini ifade etti.
Bakalım bu kez kırmadan dökmeden bin konsensüs ile bu iş çözülecek mi? İzleyip, göreceğiz.
Diğer yandan yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili Halkın Partisi yüksek sesle bağırırken, yanlarındaki hükümet ortaklarının ıslık çalarak sağa sola baktığına, başka meselelerle ilgilendiklerine şahit oluyoruz.
Seçim öncesi verilen iştahlı demeçler yerini, kapalı kapılan ardında “bizim dosyalar da gündeme gelir mi” sorularına bıraktı. Bunu duyuyor, görüyoruz.
Hatta koalisyonda oluşacak olası bir firenin de bu yüzden gerçekleşeceğine yönelik iddialar giderek artıyor.
Hazır Halkın Partisi lideri Özersay, Özgürgünsüz bir UBP ile koalisyon kapısını aralayan açıklamalar yapmaya başlamışken, dörtlü koalisyonun dağılma nedeni yolsuzluk dosyaları olabilir mi?
Ne dersiniz?Bu haber 637 defa okunmuştur

:

:

:

: