Siz adaleti sağlayamazsanız doğa kendi adaletini sağlar

İskele Kalecik bölgesinde, denize 12-13 metre mesafede yapılan yapılara ÇED raporu almak için çabalayan şirket, buradaki dere yatağını kapatmış, buna da tuhaf savunmalar üretmişti.
İskele Kalecik bölgesinde, denize 12-13 metre mesafede yapılan yapılara ÇED raporu almak için çabalayan şirket, buradaki dere yatağını kapatmış, buna da tuhaf savunmalar üretmişti.
Daha 3 hafta önce 'ÇED ' raporu bilgilendirme toplantısında, site yanında yer alan dere yatağı için ' İşlevini yitirdi' diyen şirketin planları alt üst oldu. Çünkü su aktı, yolunu buldu. Yok denen dere yatağı ilk yağmurda kendisini gösterdi. Önüne ne geldiyse aldı götürdü.
Bir başka ifadeyle doğa intikamı dünkü yağışlarla birlikte en acı bir şekilde aldı.
Aslında İskele’de yaşanan tartışma bize bir gerçeği net olarak gösteriyor. Bölgede sorunlar herhangi bir yasal boşluktan kaynaklanmıyor.
Mesele var olan yasaların uygulanmamasıdır. Yoksa siz bir değil bin tane emirname de çıkarsanız, uygulamadıktan sonra hepsi boş iştir.
Bir haftadır bölgede bir emirnameye ihtiyaç duyulduğunu savunan sayın yetkililere, bugün Star Kıbrıs’ın manşetini okumasını tavsiye ederim.
Sizce Kalecik sahilindeki bu kanunsuzluğun nedeni emirname olmayışı mıdır?
Yoksa var olan yasaların uygulanmasını sağlayamayan basiretsiz yöneticiler midir?
İlle de emirname olsun diyorsanız, sorarım size. Bu yasaları çiğneyen, onlara uymayan, sizin çıkaracağınız emirnameye neden uysun?
Ya da devlet olarak bu yasaların uygulanması için bugüne kadar ne yaptınız?
Star Kıbrıs ve Ada TV’nin ısrarlı yayınları ve takibi karşısında mühürlenen inşaatların yoluna devam etmesi için yapılan ÇED toplantısında, bölgedeki dere yatağı için ‘işlevini yitirdi’ diyenler de oldu.
ÇED raporu almak için o dere yatağının işlevini yitirdiğini savunan görevli, bugün yağmurdan sonra bölgeden gelen bu fotoğraflara bakıp özür dilemeli, diplomasını duvara asmalıdır.
Bir daha da asla o diplomayla iş yapmaya kalkmamalıdır. Çünkü bugün bu dere yatağı için olumlu görüş veren görevli, yarın daha büyük bir hata neticesinde belki de bir cana mal olabilir.
Bugün birkaç sandalye, masa ve maddi zararla atlatılan felaket, yarın Allah korusun belki de bir can kaybıyla neticelenecektir.
O yüzden eğri oturup doğru konuşmanın zamanı gelmiştir. Yasaların ve hukukun üstünlüğü herkesin birinci önceliğidir.
Ancak bu yasaların uygulatamıyorsanız, mazeret de üretemezsiniz. Kimse parmağının arkasına saklanmasın. Eğer siz adaleti uygulamıyorsanız, doğa kendi adaletini uygular. Doğanın adaleti de intikamı da çok acı olur. Bizden seylemesi…


Bu haber 357 defa okunmuştur

:

:

:

: