İllegal işlerde yardımlaşma sağlandı..

Onca çaba ,onca diplomasi bu kadar efor fakat bir türlü çözülemiyor şu Kıbrıs sorunu. Ve işin gerçek yanı da neredeyse yarım asırdır iliklerimize kadar hissediyoruz adadaki bu çözümsüzlüğün Kıbrıs’ın Kuzey yarısına her alanda yansıttığı olumsuzluğu..
Onca çaba ,onca diplomasi bu kadar efor fakat bir türlü çözülemiyor şu Kıbrıs sorunu. Ve işin gerçek yanı da neredeyse yarım asırdır iliklerimize kadar hissediyoruz adadaki bu çözümsüzlüğün Kıbrıs’ın Kuzey yarısına her alanda yansıttığı olumsuzluğu..
Bugün bunun aksini iddia eden her kim de varsa hiç kusura bakmasın parmağın arkasına saklanmadan yazacağım mevcut durumdan toplumsal kayıplar yaşanırken, etik değerler birer birer değer yitirirken birileri bireysel veyahut zümresel olarak nemalandığı içindir.
Yoksa mevcut durumun toplumsal statümüze olumlu yansıyan bir tarafı yoktur..
Ne siyasi olarak, ne sosyal, kültürel ne de ekonomik olarak.
Velhasıl adada yanlış temeller üzerinde yükselen bir siyasi sorun vardır.
Ve bu sorun her geçen gün beraberinde yeni sorunları da bu temelin harcına eklemektedir.
Bunu da konuya yalın gözle objektif olarak bakan herkes rahatlıkla görebilir.
O halde mevcut şekliyle Kıbrıs sorununun çözüme ulaşması çok da mümkün görünmüyor böyle bir temelde..
Fakat bu çözümü bir tarafa bırakalım anlamını taşımaz.
Bugün her iki tarafın masada görüştüğü genel hatlarıyla bir paylaşımı öngörüyorsa ki öyledir, bugüne kadar bunu başaramadığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz.. Bunun elbette tarafların kendi argümanlarında karşılıklı haklı sebepleri olarak gösterdikleri ve kullandıkları tezleri var.
Fakat şu artık çok net ki mevcut metodoloji ile sürecin vardırılabileceği bir yer yok. Dolayısıyla burada her iki halk arasında güven artırıcı işbirliklerine ihtiyaç vardır. Bunu beceremediğimiz sürece yarım asırdır sürdürülen anlaşmazlığın karşılıklı iyi niyetten yoksun ve önyargılarla beslenmiş zeminini güçlendirmeye yarayacağı anlaşılıyor.
Nitekim bıraktım adadaki siyasi sorunu bugün en insani konularda bile iki halk arasında olması gerektiği gibi bir işbirliğinin bugüne kadar yapılmadığını görüyoruz. Ekonomik işbirliği bir tarafa, adli konularda ihtiyaç haline gelen yardımlaşmanın önünü bile karşılıklı açamadık. Bizler Adanın halkları olarak bugün başta kültürel, sosyal ve ekonomik akıldan yoksun bir anlayışla birbirimizden uzaklaşırken, adanın her iki yanında oluşan mafya çetelerinin birleşmesi ve başta uyuşturucu, kara para ve benzeri bir çok suç ilişkisini kurması herhalde tesadüf değildir..
Dolayısıyla bugün Kıbrıs’ın siyasi durumundan istifade eden birileri için bu bulunmaz bir fırsata dönüşerek adanın her iki yakasında suç örgütlerine hareket alanı yaratırken aynı zamanda bu topraklarda rahatlıkla örgütlenmelerini sağlıyor. Bunun yanında Kuzey de suç işleyenlerin rahatlıkla Güneye, Güney de suç işleyenlerin de rahatlıkla Kuzeye geçerek izlerini kaybetmeye çalışmalarının yanı sıra adanın her iki yanında bulunan kolluk kuvvetlerinin mevcut siyasi sorundan mütevellit işbirliğine gidememesi de her iki taraf adına büyük bir olumsuzluk olarak karşımızda duvar gibi duruyor..
Dolayısıyla bugün Kıbrıs’ın bölünmüş yapısı içinde nemalanan belli bir kesimin yanında adanın her iki yanında oluşan mafyanın da işbirliği yaptığını görüyoruz.

Bu haber 137 defa okunmuştur

:

:

:

: