İş güvenliği ve sağlığı sempozyumuymuş!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş sağlığı ve güvenliği konulu bir sempozyum düzenliyor. Bu sempozyum da her zaman olduğu gibi yine lüks bir otelin sımsıcak salonlarından birinde yapılıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş sağlığı ve güvenliği konulu bir sempozyum düzenliyor. Bu sempozyum da her zaman olduğu gibi yine lüks bir otelin sımsıcak salonlarından birinde yapılıyor.
Kuvvetle muhtemel yemekli olacak, arada da ara öğün falan verilecek, çay kurabiye, pohaça vs..
Afiyet şeker olsun...
Ve birileri çıkacak güzel güzel konuşacak, diğerleri notlar alacak, arada hoş sohbetler yapılacak ve herkes Amerika’yı yeniden keşfetmiş gibi mutlu mesut dağılacak..
Peki bu sempozyum da bir sonuç ortaya çıkmayacak mı?
Çıkmaz olur mu?
Sayfa sayfa dosyalara doldurulacak konuşulanlar.
Basınla da paylaşılması muhtemeldir.
Sonra da arşivlenecek.
Oysa bu sempozyumun yapılacağı saatlerde yüzlerce işçi, iş sağlığından yoksun, iş güvenliğinden yoksun hayata tutunabilme mücadelesini veriyor olacak, ve bu sempozyumdan sonra da iş güvenliği ve iş sağlığı yetersiz olarak çalışmaya ekmek parasını kazanmaya devam edecek.
Tıpkı benim bu sempozyum ilanını gördüğüm saatlerde olduğu gibi.
Bu ilanı okurken şöyle başımı kaldırıp bir etrafa baktım, ilk gözüme takılan 7 katlı bir inşaat oldu. Bu inşaatın hiçbir güvenliği olmadan çalışan emekçilere baktım.
Rüzgar ağacı yerinden oynatacak kuvvette esiyor.
Yolda yürürken bile sizi sarsacak boyutta.
Fakat bu inşaatın en üst katında pamuk ipliğine bağlı çalışıyor emekçiler.
Ben olduğum yerden bakmaya korkarken onlar canlarını avuçlarının içine almışlar adeta ölümle dans ede ede yevmiyelerini çıkarmaya çalışıyorlar.
Bu sadece benim o an bulunduğum yerden gözlemlediğim bir olay.
Bunun gibi daha birçok inşaat alanında veyahut işyerinde iş sağlığından ve güvenliğinden yoksun olarak çalışmak zorunda bırakılan insanlar var bu ülkede.
Hoş bunları hepimiz biliyoruz..
Her gün görüyoruz bu ve benzeri görüntüleri.
Kısacası demem o ki, sonuç üretmeden veyahut üretilen sonucun uygulamasını yapmayan veyahut yapamayan bu sistem içinde istediğiniz kadar sempozyum yapın, görüşler ortaya atın,tartışın, sonuç bildirgesi yayınlayın..
Bunun dışarıda her gün iş güvenliğinden yoksun, iş sağlığından yoksun çalışan yüzlerce emekçiye bir faydası olacak mı?
Hayır.
Siz pratikte bunlara uymayan işletmelere göstermelik değil de gerçek anlamda cezai bir yaptırıma gidebiliyor musunuz?
Hayır..
Siz işyerlerini adam akıllı denetleyebiliyor musunuz?
Hayır.
Siz hatır, gönül ve menfaat ilişkilerini elinizin tersiyle itip insan odaklı olması gereken iş ahlakınızı öne çıkarabiliyor musunuz?
Hayır..
O halde hadi ordan dememem için bir tek sebep gösterin bana..
Yok..
İş sağlığı ve güvenliği sempozyumu imiş!!
Hadi ordan.
Gözünüzün önünde, gözünüzün içine baka baka her gün onlarca işyeri hiçbir iş sağlığı olmadan hiçbir iş güvenliği kriterleri dikkate alınmadan en kötü hava koşullarında yüzlerce emekçiyi ateşe atarken lüks otellerin sıcak salonlarında çay yudumlar, kurabiye yerken iş güvenliğini ve sağlığını konuşmak kolay..Bu haber 106 defa okunmuştur

:

:

:

: