Parti yönetimleri de gençlerle aynı düşünüyor mu?

CTP, TDP ve Sol Hareket gençlik örgütleri, adayı birleştirecek müzakerelerin hiç vakit kaybetmeden, önkoşulsuz başlayarak, Guterres çerçevesi temelinde, Crans-Montana görüşmelerinde kalınan yerden devam edilmesi ve sürecin referanduma götürülmesini istediler.
CTP, TDP ve Sol Hareket gençlik örgütleri, adayı birleştirecek müzakerelerin hiç vakit kaybetmeden, önkoşulsuz başlayarak, Guterres çerçevesi temelinde, Crans-Montana görüşmelerinde kalınan yerden devam edilmesi ve sürecin referanduma götürülmesini istediler.
Peki gençlerin bu taleplerine büyükleri ne der?
Yani CTP Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman ve kurmayları da gençlere katılıyor mu?
Ya da TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit TDP’li gençlerden gelen bu talebe nasıl bakar?
Malum Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz hafta Kıbrıs’ta idi. Çavuşoğlu, Kıbrıs davasının birilerinin ideolojik yaklaşımlarına kurban edilemeyecek kadar önemli olduğunu söyledi. . Ve federal çözüme dair yaşanan tıkanıklardan bahsetti. Artık farklı bir çözüm modelinin konuşulması gerektiğine vurgu yaptı.
Hatta Sayın Çavuşoğlu Kıbrıs ziyareti sonrası herkes aynı çizgiye geldi diye de bir benzetmede bulundu..
Bu çizginin ne olduğunu bilmiyorum.
Fakat Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çözüme dair şu ifadeleri dikkat çekici.
Ne demiş Sayın Akıncı: “Statükonun devamını istemediğimizi, çözümün BM çerçevesinde müzakerelerle olacağını da hep birlikte kabul etmekteyiz. Bu açıdan bakıldığında eldeki geçerli seçeneğin geçmiş mutabakatlara bağlı kalarak, BM parametrelerinde federal bir yapılanma olduğu açıktır.”
Dolayısıyla burada Sayın Çavuşoğlu’nun bahsettiği çizgi bu olduğunu sanmıyorum.
Nitekim Sayın Çavuşoğlu’nun söylediklerinden çıkarılan anlam Kıbrıs’ın Kuzeyinde Kıbrıs davasının çözüm şeklinde bütün siyasi paydaşlar hemfikirdir.
En azından bunun aksini çıkıp söyleyen olmadığı sürece de federal çözümün dışında BM parametrelerinin dışında bir çözüm öngörüldüğü iddia edilebilir.
Lakin Sayın Akıncı çok net konuştu ve federal çözüm vurgusunu yaptı. Peki Sayın Akıncı’nın yaptığı bu açıklamalara CTP ve TDP sahip çıkar mı?
Ya da destek verirler mi?
Yoksa Sayın Akıncı’nın söyledikleri bir yana Sayın Çavuşoğlu’nun yaptığı herkes aynı çizgiye geldi benzetmesi doğrultusunda hükümette bulunan koalisyon ortakları CTP, HP, TDP, DP dahil muhalefet partilerinin UBP ve YDP’nin de bunda örtüştüğünü mü anlamamız gerekir.
Nitekim CTP Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman Sayın Çavuşoğlu’nun federasyonu dışlayıcı bir tavırda olmadığını söyledi.
Peki burada bir algı farkı mı yaşanıyor, yoksa Sayın Çavuşoğlu’nun dile getirdiği konuları herkes istediği taraftan mı yorumluyor!
Sanırım durum tam da budur.
Eğer öyleyse mecliste temsil edilen partiler Kıbrıs davasında aynı çizgide saf tuttular.
TC Dışişleri Bakanı da bunu ifade etmeye çalıştı.
Peki öyle mi?
Yani bir tarafta CTP ve TDP’nin gençleri federal çözüm ekseninde bir çözüme inanıyorlar ve hiç vakit kaybetmeden bu doğrultuda müzakerelerin başlamasını adanın bir an önce birleştirilmesini talep ediyorlar.
Diğer taraftan bu gençlerin parti içinde ileri gelen yöneticileri pozisyonunda bulunanların ise TC Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun söylediklerinin üzerine söyleyecek hiçbir şeyleri yok.
Bu da haliyle CTP ve TDP gençlerinin bu talepleri ile mensubu oldukları siyasi partilerin görüşlerinde bir tezatlık mı var sorusunu sormama neden oluyor..
Ve soruyorum da CTP ve TDP yönetimleri partilerinin genç mensuplarından farklı mı düşünüyorlar?
Yok düşünmüyorlarsa gençlerin bu taleplerinin arkasında duracak onların bu konudaki fikirleri ile örtüşen bir açıklama yapmaları yerinde olmaz mı?
Hoş olması gereken zaten bu..
CTP ve TDP yönetimlerinin gençlerine destek verdiklerini gösteren duruş sergilemeleri.
Ha eğer farklı düşünüyorlarsa da bunu ve nedenlerini önce partili gençlerine sonra da kamuoyuna açıklamaları gerekecek.
Eğer bu konuda gerçekten samimi iseler.
Aksi takdirde bu tam bir ikiyüzlülüktür.
Bu haber 99 defa okunmuştur

:

:

:

: