Yıllar sonra Çernobil'de bir ilk yaşandı!

Çernobil faciasının ardından tamı tamına 33 yı l geçti. İnsanlık tarihinin en büyük nükleer faciası olarak gösterilen Çernobil ‘de yıllar sonra önemli bir keşif yapıldı.
Çernobil faciasının ardından tamı tamına 33 yı l geçti. İnsanlık tarihinin en büyük nükleer faciası olarak gösterilen Çernobil ‘de yıllar sonra önemli bir keşif yapıldı.

Yıllar sonra Çernobil’de yaşam izleri bulundu!
26 Nisan 1986 günü yaşanan nükleer kaza sonrasında bildiğiniz üzere, birçok komplo teorisine konu olan Pripyat şehri kaderine terk edilmişti. Tabiri caizse hayalet bir şehre dönen Pripyat ve çevresinde yüksek radyasyondan dolayı 33 yıldır hiç bir yaşam izine rastlanmamıştı.
Fakat, facianın yaşandığı Çernobil kasabında herhangi bir yaşam izinin olup olmadığını araştıran bilim adamı James Beazley önemli bir keşifte bulundu.

Halen girilmesi yasak ve tehlikeli olan kasabaya bir takım kamera ve hareket sensörlerleri yerleştiren Beazley , 33 yıldır hiçbir yaşam izine rastlanmayan kasabada yaşamın olduğuna dair önemli izler buldu.

James Beazley’in aktarmış olduğu bilgilere göre, aslında bu zamana kadar ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu da gözler önüne sermiş oldu.

Beazley’in araştırmasına göre, Çernobil kasabasında kurt, su samuru, kartal, kuzgun, rakun gibi canlı türlerini fotoğraflamayı başardı. Söz konusu bu canlıların terk edilmiş kasabanın sulak kesimlerinde ve ormanlık alanlarında yaşadığını belirten bilim adamı, böylece 33 yıl sonra bölgede yapılan araştırmalar sonucunda ilk somut verileri de elde etmiş oldu.

Bunun haricinde, doğada oldukça nadir rastlanan siyah leylek, puhu kuşu ve kahverengi ayı türlerinin de söz konusu kasabada yaşamını sürdürdüğünü de özellikle belirtiliyor. Son olarak yukarıdaki kaydırmalı görsellerden de terk edilmiş bölgeden çekilen bazı fotoğrafları da inceleyebilirsiniz.
Bu haber 66 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER