Bu ne cüret?

İskele Kalecik sahilinde 2012 yılında ruhsatı iptal edilen yasadışı inşaat projesi için yeniden başvuru yapıldığı ortaya çıktı.
İskele Kalecik sahilinde 2012 yılında ruhsatı iptal edilen yasadışı inşaat projesi için yeniden başvuru yapıldığı ortaya çıktı.
2012 yılında Türk-İsrail ortaklığıyla kurulan bir şirket, verdikleri yanlış bilgilerle Kalecik sahilinde 14 katlı apartmanlar için devletten izin almış, olay kamuoyunda büyük tartışma yaratmıştı.
Star Kıbrıs ve Ada TV’nin ısrarlı yayınları sonucuna bölgede yapılan ölçümlerin ardından yasadışı inşaat projesinin izinleri iptal edilmişti.
Tam 7 yıl sonra Kalecik sahilinde denize neredeyse sıfır 14 katlı apartmanların yeniden gündeme gelmesi, düşündürücü.
Bize gelen bilgiler bu kez başka bir şirketin aynı projeyi ısıtıp tekrar izin için başvuru yaptığı yönünde.
Üstelik 2012 yılında dönemin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı İslamoğlu’nun imzasıyla iptal gerekçeleri açıkça ortadayken.
Ne diyordu Müsteşar İslamoğlu’nun o dönem ruhsatları iptal yazısında.
İşte o karardan bir bölüm:
“14 katlı apartmanların arazisi yerinde incelenmiştir. Proje incelendiğinde apartmanların yapılacağı arazi ile uyuşmamaktadır. Şöyle ki, Fasıl 59 Sahilleri Koruma Yasası’na göre deniz suyunun sahilde yükseldiği zaman yerinden ölçülmek suretiyle 45.75 metre içerisinde hiçbir yapılaşma yapılamaz. Ayrıca yapılacak apartmanların yüksekliği tan. 55 dereceye göre komşu parsele olan mesafesi 14 metre gösterilmektedir. Bu ölçüler arazide tatbik edildiği zaman ilgili apartmanlar bu şekliyle araziye sığmadığı görülmektedir… Tüm bu sebeplerle 14 katlı apartmanlara izin verilmesi uygun görülmemektedir…”
Bu karar yazısı ortadayken bugün birileri kimden ve nasıl cesaret alıyorsa o yasadığı inşaat projesini yeniden canlandırmak için çabalıyor.
Demek ki bu karara rağmen inşaatların yapılacağına yönelik inançları var?
Ama nasıl?
Demek ki bir arkaları var, bir güvendikleri var.
Bu açıkça belli.
Ancak şunu unutmasınlar. Artık o günler geçti.
Daha birkaç ay önce İskele Kalecik sahilinde yapılan yasadışı binalar da Star Kıbrıs ve Ada TV’nin ısrarlı yayınları karşısında mühürlenmişti.
Artık inşaatçıların da şunu anlaması lazım.
Onlar herkes gibi yasalara uymak zorundadır. Sıradan vatandaş nasıl yasalara uyuyorsa, inşaat yapan müteahhit de, o izinleri veren makamlar da yasalara uymak zorundadır.
Hiç kimse yasaların üzerinde bir güce sahip olamaz.
Bunu anlamak için para kaybetmek gerekiyorsa para kaybedecekler, itibar kaybetmeleri gerekiyorsa itibar kaybedecekler. Ama sonunda bunu anlayacaklar. Başka çıkış yolu yok
Bu haber 135 defa okunmuştur

:

:

:

: