Bu anlaşılmadığı sürece..

Cumhurbaşkanı Akıncı çok net söyledi ve dedi ki , “Federasyon iki devlet çözümünün alternatifi değildir. Statükonun alternatifidir. Statükonun devamı, kısa vadede Kıbrıslı Türklerin çıkarları için iyi olmayacak fakat uzun vadede Kıbrıslı Rumlar için de hiç iyi olmayacağına inanıyorum”
Cumhurbaşkanı Akıncı çok net söyledi ve dedi ki , “Federasyon iki devlet çözümünün alternatifi değildir. Statükonun alternatifidir. Statükonun devamı, kısa vadede Kıbrıslı Türklerin çıkarları için iyi olmayacak fakat uzun vadede Kıbrıslı Rumlar için de hiç iyi olmayacağına inanıyorum”
Çok anlaşılır bir ifade.
Ve bu açıklama son zamanlarda Kıbrıs sorununun akıbetine dair duyduğum en gerçekçi söylemdir.
Bunun aynı hassasiyetle hem Kuzey Kıbrıs’ta bazı çevrelerce hem de Güney Kıbrıs’ta da bu şekilde algılanmasını dilerdim.
Fakat anlaşılan o ki bunu yorumlayanlar var.
Şimdi diyeceksiniz ki ama nasıl olur, böylesi bir konu nasıl bu kadar farklı algılanır. Algılanabilir.
Bu doğaldır.
Fakat bunun neden farklı algılandığı hususuna dikkatlice bakmakta fayda vardır.
Zira böyle bir öngörüye sahip olmayıp mevcut durumun kalıcılaşmasını daha yararlı bulanlar ancak bu şekilde anlaşılabilir.
Peki bunu nasıl yapacağız?
Tabi ki mevcut durumun devamı halinde hangi kesimlere bir şekilde fayda sağladığına bakacağız..
Ha bunu bir halkın varlığını korumasına ya da yok olmasına bağlayanlar var, bunu vatan, millet bayrak üzerinden yansıtmaya özen gösterenler var.
Elbette hepsi olabilir.
Hoş bu şekilde düşünenlere de katılmamakla birlikte saygım var.
Lakin ben yine de konuya gerçekleri önüme koyarak bakmayı yeğlerim.
Nitekim bu ülkenin tek gerçeği şu an bölünmüşlüğüdür..
Bu bölünmüşlükten dolayı her ne kadar da Kıbrıs’ın Kuzeyinde yaşayan bizlerin uluslararası hukukun dışında kalmak suretiyle çok daha fazla olumsuz etkilendiğimiz görülsede burada Kıbrıs tümünü içine alan bir mağduriyet yaşadığımızı kimse görmezden gelemez.
Dolayısıyla mevcut durum üzerinden statükoyu meşrulaştıracak her türlü girişimle Kıbrıs’ta bir çözüm arayışına gidilecekse bu gerçekçi değil.
Hoş bugün federasyon çöktü, ya da federasyonun Kıbrıs’ta bir çözüm modeli olmadığını düşünenlerin bunun yerine nasıl bir çözümü öngördüklerini netleştirmedikleri gibi bu beklentilerinin altını da doldurmuş olmamalarından dolayı istenilen çözüm şeklini de tanımlayamıyorlar.
Kaldı ki federasyon iki bölgeli ve iki ayrı devlet olgusunu ortadan kaldırmıyor.
Tabi ki şunu da belirtmekte fayda vardır.
Federal bir yapıda siyasi eşitlik ve karar alma mekanizmalarına tarafların etkin katılımı illa ki olması gerekendir.
Bu zaten tartışmaya açık bir konu da değildir.
Dolayısıyla bu müzakere masasında tartışacağımız bir konu da değildir.
Siyasi eşitlik ve federal yapı içinde karar alma mekanizmalarına etkin şekilde katılım sağlanamadığı noktada Kıbrıs’ta mevcut durum kalıcılaşacaktır.
Bugün bu durumun kısa vadede Kıbrıslı Türkleri olumsuz etkileyeceği de şüphesizdir. Lakin mevcut durumun bu şekilde meşru kılınması Rum tarafına kısa vadede bir olumsuz yansıma olmasa bile uzun vadede bu durumun Rumları da olumsuz etkileyeceği aşikardır.
Zira Kıbrıs’ta mevcut durumun devamını sağlayacak bir hamle adada yaşayan halklara ister Kuzey de olsun, ister Güney de hiçbir anlamda sürdürülebilir bir hareket alanı bırakmayacaktır..
Bu durum Kuzey ve Güney olarak iki ayrı bölge üzerinden tanımladığımız Kıbrıs’ta anlaşılmadığı sürece zaten adanın siyasi anlamda birleşmesi de mümkün değildir..

Bu haber 87 defa okunmuştur

:

:

:

: