Başbakan Erhürman hepimizin birleştiği noktaya işaret etti

Başbakan Tufan Erhürman dün Ankara'da yaşayan Kıbrıslı Türklerle buluştu, çok önemli mesajlar verdi.
Başbakan Tufan Erhürman dün Ankara'da yaşayan Kıbrıslı Türklerle buluştu, çok önemli mesajlar verdi.
En önemli mesajı Kıbrıs Türk tarafının sıfırdan müzakereye karşı olduğuydu. Niyet varsa sonuç odaklı, ucu bucağı belli bir süreçle çözüme ulaşmak için masaya oturacaklarını söyleyen Erhürman, Kıbrıs Türkü’nün hükümetiyle muhalefetiyle sıfırdan yeni baştan bir müzakere sürecine karşı olduğunu özellikle vurguladı.
CTP içinde yükselen aykırı seslere rağmen Erhürman’ın bu çıkışını önemsiyorum.
Ancak Güney’den yükselen sesler, CTP liderinin temennisinin hayata geçeceğine ilişkin bize umut vermiyor.
Çünkü Rum lider Anastasiadis dün basında çıkan demecinde Crans-Montana’da 2017 yazında masaya koyduğu önerilerin müzakerelerin sonlandığı andan itibaren artık geçerli olmadığını söylüyordu.
Yani kimileri tarafından önemli yakınlaşmalar sağlandığı iddia edilen Crans Montana, Rum liderliği tarafından tamamen yok sayılıyor. Deyim yerindeyse “yeniden başlayalım” deniyor.
Anastasiadis, Crans Montana’da ekibine dönüş için bavulları toplama talimatı verdiği o son gece için de “O gece ben açıkça diyalog sonlanır sonlanmaz önerilerin artık geçersiz olduğunu söyledim” diye bir hatırlatma yapmayı da ihmal etmedi.
Yani Kıbrıs müzakerelerinde yarım asır sonra elimizde ne var derseniz, “sıfıra sıfır elde var sıfır” diye yanıt vermek mümkündür.
Peki BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışman Lute’un yaptığı temaslar sonunda oturacağımız masa ne anlama geliyor derseniz, cevabı şudur:
O masa sadece bir tiyatro sahnesidir. Sahnede rol yapar siyasi aktörler de sadece rollerini yerine getirmektedir. Ama oyunun nasıl sonuçlanacağı şimdiden bellidir.
Kıbrıs Türk tarafında 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hesaplarıyla Sayın Akıncı’nın hareket alanı bellidir. Sayın Akıncı ne yazık ki seçim hesapları ve taraftarlarının baskısıyla gerçeklerin ancak bir bölümünü itiraf edebilmektedir.
Öte yandan Rum lider Anastasiadis ise Sayın Özersay’ın deyimiyle teşekkür etmemiz gereken açıklamalarını sürdürmektedir.
Teşekkür etmemiz gereken diyorum çünkü bu açıklamalar her geçen gün gerçeği biraz daha anlamamıza sebep olmaktadır.
Anastasiadis, önceki gün siyasi eşitliği yok sayan açıklamalardan sonra dün de Crans Montana’daki bütün önerilerinin ve uzlaşmaların artık rafa kalktığını söyleyerek, Rum tarafının bir ileri bir geri adımının yeni bir örneğini sergilemiştir.
Tabi anlamamak için direnenler için sözümüz yoktur.
Ne demişler anlayana sivrinek saz, anlamayana davul zurna az. Bizden söylemesi…Bu haber 368 defa okunmuştur

:

:

:

: