Kıb-Tek ders olsun!

“Kış mevsiminde bin liraya dayanan elektrik faturaları vatandaşın cebini yakarken, Kıb-Tek’teki keyfi yönetime kimse engel olamıyor” diye yazmıştık bundan tam 8 gün önce.
“Kış mevsiminde bin liraya dayanan elektrik faturaları vatandaşın cebini yakarken, Kıb-Tek’teki keyfi yönetime kimse engel olamıyor” diye yazmıştık bundan tam 8 gün önce.
Bu yazıyı bize yazdıran ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ahmet Hüdaoğlu’nun yaptığı Kıb-Tek ile ilgili iddialardı.
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Meclis’te yaptığı konuşmada kurumun rant merkezi haline getirildiğini söylerken, Kıb-Tek’e keşif bedeli 45 milyon Euro olan dört yeni jeneratörün neden alındığını ve bunun neden uluslararası ihaleyle yapılmadığını sormuştu.
Biz de Star Kıbrıs olarak tüm bu iddialara dikkat çekerken, “Kıb-Tek neden sorgulanmıyor” diye sormuştuk.
Başta Kıb-Tek yönetimini Meclis’te açıkça eleştirmekten çekinmeyen YDP olmak üzere muhalefet, “Sorumsuz yönetimin, uçuk ve şaibeli yatırımlarının faturasını tüketici ödüyor” diye isyan ediyordu.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu kendilerini dokunulmaz hissetmesi, elbette her kesimin tepkisini çekiyordu.
Star Kıbrıs’ın “Hesap ver Hüdaoğlu” manşetinin ardından “Kıb-Tek batar, Hadaoğlu bakar” manşetiyle diğer gazeteler de kötü yönetime dikkat çekmişti.
Bir yıl dolmadan kurumun nasıl 36 milyon dolar borçlandığı, onca zamma rağmen tahsilat oranın neden düştüğü sorgulanmıştı.
Bir de bunun üstüne kurumu çiftliğe çeviren maaş politikaları eklenince hükümetin sabrı taştı.
Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hüdaoğlu’nun görevden alındığı ortaya çıktı.
Şüphesiz Kıb-Tek’in doğru yönetilmediği ile ilgili iddialar Hüdaoğlu’nun gidişini hızlandırdı.
Peki kimdi bu Ahmet Hüdaoğlu?
Son seçimlerde CTP’den milletvekili adayı olan Hüdaoğlu, seçimi kaybedince de CTP yönetimi tarafından kurumun başına atanarak adeta ödüllendirilmiş bir isimdi.
Star Kıbrıs, 20 Aralık 2017’de manşetten verdiği haberde Hüdaoğlu’nun adaylığını şöyle duyurmuştu: “Vergisini ödemedi ama devletten af istedi… Vatandaşı mağdur etti, mahkemede zaman aşımı dedi. Şimdi de vekillik için CTP’den kontenjan adayı oldu.”
Haberde sözü edilen tüm bu ağır ithamlara rağmen CTP yönetimi Ahmet Hüdaoğlu’nu 7 Ocak seçimlerinde Lefkoşa 5. sıradan kontenjan adayı göstermekte sakınca görmedi.

Ancak liyakata uygun olmayan isimlerin sırf partili diye önemli devlet kurumlarının başına atandığında nasıl sonuçlarla karşılaştığımızı ne yazık ki Kıb-Tek’in bugün geldiği noktayla anlamış olduk.
Buradan alınacak dersler vardır. Sağ sol fark etmez, kurumların başına atanan isimler liyakata göre belirlenmelidir.
Aksi halde Kıb-Tek ve Hüdaoğlu örneğinde olduğu gibi aradan bir yıl geçtikten sonra yaptığınız hatayı anlasanız bile çok geç olur.
Kıb-Tek’in bugün geldiği noktada ne yazık ki bu partizanca atamaların payı büyüktür. O yüzden hatalarımızdan ders çıkarmalı, bir daha da bunları tekrarlamamalıyız.
Bu halk artık bu yanlış yönetimlerin faturasını ödemekten bıktı, usandı. Bizden söylemesi…Bu haber 300 defa okunmuştur

:

:

:

: