İskele Kaymakamı’na ibretlik ceza!..

İskele eski Kaymakamı Kemal Yılmaz görev yaptığı dönemde Karpaz’daki 27 adet bungalovu Yüksek Mahkeme Kararına rağmen zamanında yıkmadığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulunarak 2 ay hapse mahkum edildi.
İskele eski Kaymakamı Kemal Yılmaz görev yaptığı dönemde Karpaz’daki 27 adet bungalovu Yüksek Mahkeme Kararına rağmen zamanında yıkmadığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulunarak 2 ay hapse mahkum edildi.
İskele Kaza Mahkemesinde görülen davada Kemal Yılmaz’a destek olmak amacıyla UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ile yaklaşık 300 kişilik bir grup da mahkeme önündeydi.
Karara gösterilen tepkiden önce hapis cezasını veren yargıcın gerekçesine göz atmakta fayda var.
İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Dilşah Karayel, Kemal Yılmaz’ın görev yaptığı dönemde Yüksek Mahkeme kararını zamanında uygulamadığını belirterek, bunun ciddi bir suç olduğunu söyledi. Bu durumu, kamu menfaatini ve vicdanını içten sarsan bir suç olarak nitelendirdi.
Yargıç Karayel, söz konusu suçu işleyenlere ibret verici bir ceza olmasını göz önünde bulundurarak bu cezayı verdiğini açıkladı.
Katılmamak mümkün değil.
Her ne kadar mahkeme önünde kaymakamın yakınlarının duygusal tepkilerini anlayışla da karşılasak, bu karar bundan sonrası için önemli olacaktır.
Bürokraside hiçbir görevli bundan sonra yetkisini aşıp mahkeme kararlarını görmezden gelemez, görürse bunun bir bedeli olduğunu anlamak zorundadır.
Üstelik siyasilerin mahkeme önünde yargıya adeta etki etmek ister gibi orada bulunmalarını da anlayamadık.
Merak ediyoruz, orada bulunan siyasi partiler yarın öbür gün iktidara geldiklerinde mahkemelerin işleyişine bu şekilde müdahale mi edecekler?
Eğer siz mahkemenin verdiği kararı beğenmiyorsanız, yasayı değiştirirsiniz. Yasama gücü sizin elinizdedir. Sonuçta oradaki hakim, kararı mevcut yasalara göre veriyor.
Ancak ben dünyanın hiçbir yerinde bir mahkemenin “var olan yasaları uyguladı” ya da “mahkeme kararına uymayan bir bürokratı cezalandırdı” diye tepki çektiğine şahit olmadım.
Üstelik o kaymakam dün de yazdığımız gibi Kalecik’te de görevini yapmamış, denize neredeyse 12-13 metre mesafede inşa edilen yapılarla ilgili Çevre Koruma Dairesi’nin uyarı yazısını görmezden gelmişti.
ÇED raporu olmaya binalara adeta gözlerini kapayan Kemal Yılmaz, bu konuda Çevre Koruma Dairesi’nden Kaymakamlığa giden “müdahale edilsin” yazısını da tabiri caizse hiçe saymıştı.
Kalecik’te dere yatağının doldurulmasına karşı yapılan uyarılar dikkate alınmamıştı.
Görevini yerine getirmeyen eski İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz hakkında bir dosya hazırlayan Star Kıbrıs muhabiri Haluk Doğandor, geçen yıl 30 Mayıs tarihinde hem Başbakan Erhürman’a hem de İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a yaşanan hukuksuzluğu bildirmişti.
Burada devlet bürokrasinin alması gereken ciddi dersler vardır.
Mahkeme Başkanı Dilşah Karayel de Kemal Yılmaz’a verdiği cezayı “ibret verici olması gerekir” diyerek gerekçelendirdi.
Sonuna kadar haklıdır.
Bugün hukuksuzluğa göz yuman pek çok bürokrat da, bunun bedelini yarın tıpkı İskele’de olduğu gibi ödemek zorunda kalacağını bilmelidir.
Kemal Yılmaz’ın cezası ibret olmalı, kamu idarecileri üzerine düşen dersi almalıdır. Aksi halde yarın kendilerinin de ayrı süreçle karşılaşmaları işten bile değildir. Bizden söylemesi…
Bu haber 129 defa okunmuştur

:

:

:

: