Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tabipler Birliği eski Başkanı Filiz Besim’e kulak vermeli!

Bir yılda 600 bin hastanın tedavi için başvurduğu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi artık alarm veriyor.
Bir yılda 600 bin hastanın tedavi için başvurduğu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi artık alarm veriyor.
Sadece 2018’de 2 milyon 756 bin test yapıldı. Bir yılda polikliniğe 448 bin, acil servise 146 bin hasta başvurdu. 20 bine yakın hasta servislerde yatılı tedavi gördü. Rakamların ortaya koyduğu gerçek, Nalbantoğlu’nun bu fiziki altyapıyla bu talebi daha fazla karşılayamayacağı yönünde.
Bir yıl önce temeli atılacağı söylenen Şehir Hastanesi’nin yapımı ise adeta yılan hikayesine döndü.
Eski Sağlık Bakanı, UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Ada TV’de canlı yayında sorularımı yanıtlarken, ‘şehir hastanesi’ konseptiyle Türkiye tarafından yapılıp bize hediye edilecek hastanenin “Bünyemize uymuyor” diye sürekli ertelendiğini söyledi.
Sucuoğlu, geçen yıl temeli atılamayan yeni hastanenin bu yıl da temelinin atılamayacağını kaydetti.
Bundan tam 41 yıl önce 32 uzman hekim, 6 pratisyen hekim, 10 asistan hekim, 4 diş hekimi, 104 ebe ve hemşire ile hizmete başlayan hastane hiç şüphesiz bugün tüm ülkenin sağlık sisteminin kalbidir.
Ancak o kalp artık yorulmuştur. Derhal bir müdahaleyle ona yardımcı sağlık tesislerinin kurulması vazgeçilmez olmuştur.
Bu gerçek aslında herkes tarafından kabul ediliyor. Hatta beş yıl öncesinin Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim tarafından da sıkça dile getiriliyordu.
Ne diyordu Sayın Besim 5 yıl önce Tabipler Birliği Başkanı iken?
“Hiç kuşkusuz Lefkoşa Burhan Nalbantoğu Devlet Hastanesi, 36 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta çok büyük bir sağlık hizmeti vermiştir. Ancak bilmek ve kabul etmek zorundayız ki Dr. Burhan Nalbantoğlu devlet hastanesi kendisine yüklediğimiz bu yükü artık kaldıracak fiziki alt yapıdan yoksundur. Servislerdeki koğuş sistemi çağdaş ve insani olmaktan uzaktır. Gerek yoğun bakım, gerekse ameliyathaneleri çağdaş hastane şartlarını karşılamakta zorlanmaktadır. Acil servis olması gerektiği gibi değildir. En ileri ameliyatların yapıldığı, teşhislerin konduğu, bünyesinde çok önemli bir sağlıkçı ordusunu barındıran bu hastane maalesef alt yapısındaki yetersizlikler nedeniyle hem sağlıkçılar, hem de hastalar için çoğu zaman mutsuzluk ve başarısızlık kaynağı olabilmektedir.
Biz Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, Dr. Burhan Nalbantoğlu’nun 36. Yaşını doldurduğu bu günlerde hem bu anlamlı günü toplumumuzla birlikte anmak, hem de Kuzey Kıbrıs’ın acilen yeni bir 3. Basamak hastaneye ihtiyacı olduğunu yetkililere hatırlatmak istedik. Elbette ki Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi uygun bir restorasyonla yine tarihi misyonuna laik bir şekilde sağlık hizmetine devam etmelidir…”
O günün Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim’in bu sözlerine şimdinin Sağlık Bakanı Filiz Besim’in de kulak vermesi gerektiğini düşünüyoruz.
Sağlık ciddi iştir. Hiçbir politik hesaba, çıkara, oyuna alet edilemez. Bunu elbette Sayın Filiz Besim de en iyi bilen kişidir.
O yüzden Sayın Bakan, yeni şehir hastanesini bünyemize uygun görmeyenleri bir an önce ikna etmeli, temelin bu yıl içinde atılmasını sağlamalıdır. Sağlıkta bu kaostan kurtuluşun başka yolu yoktur. Bizden söylemesi…


Bu haber 108 defa okunmuştur

:

:

:

: