Domuz gribi korkusu

Son dönemlerde Güney’de giderek yükselen bir kabus, ne yazık ki bizde yok sayılıyor. Kabusun adı domuz gribi. Özellikle yaşlılarda, hamilelerde, kronik astım, KOAH, diyabet ve kalp hastalığı olanlarda ölüme varan ciddi sonuçlar doğurduğu bilinen bu amansız hastalık, dünyayı kasıp kavuruyor.
Son dönemlerde Güney’de giderek yükselen bir kabus, ne yazık ki bizde yok sayılıyor. Kabusun adı domuz gribi. Özellikle yaşlılarda, hamilelerde, kronik astım, KOAH, diyabet ve kalp hastalığı olanlarda ölüme varan ciddi sonuçlar doğurduğu bilinen bu amansız hastalık, dünyayı kasıp kavuruyor.

Güney’de de domuz gribinden 14 kişinin hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından dün Ada TV’de eski Sağlık Bakanı, UBP Milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu’nu konuk ettim.

Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribiyle ilgili hiçbir çalışma yapmadığını öne süren Sucuoğlu, bir an önce gereken tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
Sucuoğlu, şöyle konuştu:

“İki gün önce Güney’de 14 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiği, 36 kişinin de yoğun bakımda olduğu açıklandı.

Bu virüs çok basit ve pratik bir yöntemle burundan alınacak bir salgıyla 10 dakika içinde teşhis edilebiliyor. Yüzde 90 doğruluk payıyla bu ortaya çıkarılıyor.

Son iki aydır Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs, Dünya Sağlık Örgütü haritasında kırmızı bölge olarak domuz gribinin en yüksek görüldüğü yerler diye kayıtlara geçti.

Ama her ne hikmetse bütün çevremiz domuz gribiyken, binlerce insan her gün kuzey ile güney arasında mekik dokurken, bizde hiçbir şey yok. ‘Sadece 5-6 kişide domuz gribi görüldü’ deniyor. Gerçek böyle mi?

Elbette ki değil. KKTC’de bir özel hastanede grip şikayetiyle gelen 300 küsur hastaya test yapıldı. 211 hastada bu virüsten tespit edildi. Bunların 80’inin domuz grubu olduğu tahmin ediliyor. Bu sadece bir hastane. Bizim sorularımız karşısında Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Binlerce hasta gribal enfeksiyonla polikliniklere başvururken, sadece 80 küsuruna bu testin yapıldığı belirtiliyor.

Oysa benim de üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybeden tanıdığım insanlar var. Ancak otopsi istenmediği için, Sağlık Bakanlığı da domuz gribi testi yapmadığı için ‘yoğun bakımdaydı, 80 yaşındaydı, başka hastalıkları vardı’ gibi gerekçelerle geçiştiriliyor.

Fransa son iki ayda 2 bin küsur hastayı domuz gribinden kaybettiğini açıkladı. Yunanistan bu sürede 76 hastayı domuz gribinden kaybettiğini bildirdi. Güney Kıbrıs ‘14 hastayı bu virüsten kaybettim’ diyor.

Allah’a şükür bizde kayıp sayısı sadece bir taneymiş. Yedi tane de hasta varmış. Bu ölenler de başka nedenlerde ölmüş. İnşallah öyledir. Ama bunun doğru olduğunu düşünmüyorum.”

Dr. Faiz Sucuoğlu’nun dile getirdiği bu iddialar çok önemli. Sağlık Bakanlığı bir an önce bu iddialar karşısında kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapmalı.
Sayın Sağlık Bakanı Filiz Besim’in de her zaman dediği gibi, sağlık siyaset üstü bir konudur. Söz konusu mesele hepimizin sağlıyla ilgili olduğu için her türlü siyasi tartışmanın polemiğin üstünde olmalıdır. Bizden söylemesi…


Bu haber 108 defa okunmuştur

:

:

:

: