Enerji denkleminin dışında kalan sonunda kaybedecek

Doğu Akdeniz'de geçen hafta çok kritik bir gelişme yaşandı.
Doğu Akdeniz'de geçen hafta çok kritik bir gelişme yaşandı.
Türkiye ve KKTC'nin tüm tepkilerine rağmen Kıbrıs Adasının güneyini 13 parsele ayıran ve Uluslararası Enerji şirketlerine kiralayan Rum yönetimi, yeni bir gaz yatağı buldu.
Rumların anlaşma yaptığı şirketlerden Amerikan Exxonmobil, 142 ile 227 milyar metreküp arasında değişen miktarda yeni bir doğalgaz yatağı keşfettiklerini açıkladı.
Keşfedilen yatak, enerji çevrelerinde orta büyüklüğün üzerinde kabul ediliyor.
Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis, yeni yatağın 2011'de Afrodit parselinde keşfedilen 140 milyar metreküplük doğalgaz yatağından daha büyük olduğuna dikkat çekti.
'Exxonmobil'in ulaştığı yatak, dünyada denizlerde son iki yılda keşfedilen en büyük doğalgaz kaynağı. Keşif, Doğu Akdeniz'in doğalgaz zengini olduğunun da göstergesi' ifadesini kullandı.
Sadece bu bilgiler bile önümüzdeki günlerde bölgenin nasıl ısınacağının en büyük göstergesi.
Türkiye de KKTC ile birlikte sondaj ve arama faaliyetlerine tam gaz devam ediyor.
Bu konudaki kararlılık Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından da en üst düzeyde 'Rum liderliği kabul etmiyor diye doğalgazdaki haklarımızdan vaz mı geçelim' sözleriyle dile getirildi.
Uzmanlar şu anda sadece Türkiye'nin deniz yetki alanlarında 572 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak bir doğalgaz rezervi varlığından söz edilyor.
Tabi bu alanların bir bölümü de Rum yönetimi ve Yunanistan ile çakışıyor.
İşte tartışma da tam burada başlıyor.
Rum yönetimi ile birlikte Doğu Akdeniz enerjisine sahip olmak isteyen Yunanistan Girit adası üzerinden Libya ile deniz sınırlarını daha çok enerji yataklarına hakim olacak şekilde çizme çabasında. Rum Yönetimi de Mısır ve İsrail ile anlaşmalar yapıyor.
Halen uluslararası hukuk, BM ve Adalet Divanı kararları gereği deniz yetki alanları ve Münhasır Ekonomik Bölge belirlemelerinde ana karalar arasındaki hesaplamalar geçerli. Adalar, özellikle de ana kara Yunanistan'a hayli uzak olan Yunan adaları bu konuda sadece kıyılarına yakın bir düzlemde sınır belirleyebiliyor.
Ancak bugün gerek Güney Kıbrıs Rum Kesimi ana kara devleti olan Mısır ve İsrail ile anlaşma yaparken Yunanistan ise Girit adası güney batısında belirlediği petrol arama sahaları üzerinden Mısır ve Libya ile sınırlandırma anlaşma imzalama çabasında.
Uzmanlar tarafından yapılan tespitler, Doğu Akdeniz'de toplam değeri 3 trilyon doları bulan doğalgaz yatağı bulunduğunu gösteriyor.
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tahminlerine göre Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail arasında kalan bölge olan Levant Havzasında 3,45 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol bulunuyor.
Kıbrıs Adası çevresinde olduğu düşünülen 8 milyar varil petrol yatağının dışında Heredot olarak adlandırılan Girit'in güney ve güneydoğusundaki alanda ise toplam 3.5 trilyon metreküplük doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor.
İşte tüm kavga iştah kabartan bu pasta için.
O yüzden bölgede Türkiye'ye dolayısıyla aynı zamanda KKTC'ye karşı bir ittifak söz konusu.
Tüm kavga bu pastadan daha fazla pay alma mücadelesi.
Askeri, siyasi ve elbette ekonomik açıdan güçlü olan, ayakta kalan kazanacak.
O yüzden Kıbrıs sorunu dahil bögedeki bütün meselelere bu enerji denklemi üzerinden bakmak gerekir.
Denklemin dışında kalan kaybetmeye mahkumdur. Herkes bunu bilmeli...

Bu haber 171 defa okunmuştur

:

:

:

: