İRSEN KÜÇÜK’E SON GÖREV

Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük dün son yolculuğuna uğurlandı.
Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük dün son yolculuğuna uğurlandı.

Küçük için ilk tören, yıllarca hizmet ettiği partisi UBP’nin Sarayönü’ndeki Lefkoşa İlçe Binası’nda düzenlendi.

Törene, ailesi, UBP eski Genel Başkanları, Milletvekilleri, partililer ve sevenleri katıldı.
Törende, bir dakikalık saygı duruşunun ardından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar konuşma yaptı. Daha sonra İrsen Küçük’e Fatiha Duası okundu ve törene katılanlardan helallik istendi.

Tören bittikten sonra Küçük’ün naaşı, devlet töreni için Cumhuriyet Meclisi’ne kadar omuzlarda taşındı.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar konuşmasında, Sarayönü meydanında İrsen Küçük’ü ebediyete uğurlamak için toplandıklarını dile getirerek, “kendisine Allahtan Rahmet diliyorum. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kıbrıs Türk halkına başsağlığı diliyorum” dedi.

Küçük’ün anne tarafından Angolemli, baba tarafından Ortaköylü olduğunu söyleyen Tatar, Küçük’ün köy çocuğu olduğunu ve köylülere verdiği önemi anlattı.


Erdoğan başsağlığı diledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski başbakanlardan İrsen Küçük'ün vefatı dolayısıyla eşi Gülin Küçük'e başsağlığı diledi.

TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülin Küçük'ü telefonla arayarak taziyelerini iletti.

İKİNCİ TÖREN MECLİS’TE

Meclis’teki törende Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Ana Muhalefet Partisi UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve diğer bazı bakanlar, milletvekilleri, eski bakan ve milletvekilleri, ailesi ve sevenleri yer aldı.

Törene ayrıca Türkiye’den, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin eski Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve eski TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende İrsen Küçük’ün özgeçmişi okundu, daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ile Küçük’ün eniştesi eski bakanlardan Feridun Adahan konuşma yaptı.

Protokol sırasına göre saygı duruşu ve geçişinin ardından tören sona erdi. Küçük’ün naaşı İsmail Safa Camii’nde kılınan öğle namazını müteakip Lefkoşa Kabristanlığı’na defnedildi.

Başkan Yardımcısı Oktay Küçük’ün ailesini ziyaret etti

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dün İrsen Küçük’ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Küçük’ün cenaze törenine katıldıktan sonra ailenin evine geçen Oktay, burada Küçük’ün eşi Gülin Küçük ve kızı Gözde Küçük tarafından karşılandı. Aileye başsağlığı dileyen Oktay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziye dileklerini iletti. Taziyede, İrsen Küçük için Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Bu haber 120 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER