Sharenting çağı

'Sharenting' çağının gelmesiyle çocuğunuzu istismar edebileceğinizi hiç düşündünüz mü?
'Sharenting' çağının gelmesiyle çocuğunuzu istismar edebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Sharenting ne demek ? İngilizce de paylaşmak kelimesi ''share'' ve ebeveynlik yapmak kelimesi ''parenting ''kelime karşılığını bize verir. Bu iki sözcüğün birleşmesinden doğmuştur ''Sharenting''
'Sharenting' çağında sosyal medya hesaplarında çocuklarının video ve fotoğrafları kısa bir süre içinde belirli bir kitleye ulaşıp ardından bu kitleyi belirli kazanca dönüştüren anneler var. Bu fenomen annelerin sayfalarında ciddi anlamda tanıtım yaptıkları ürünler de bir hayli popüler olabildiğini gözlemleyebiliyoruz.

Son Zamanların Sıkça Tartışılan Konusu
''Fenomen anneler çocuklarını istismar ediyor mu?''
Geçtiğimiz yıl bir blogger anne, boşanma davası sonucunda çocuklarının velayetini babaya vermiş ayrıca babanın talebi üzerine konan yasak kararı ile anne çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşamaz hala gelmişti. Konuyla ilgili babanın söylemi ''çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor'' şeklinde olmuştu.
Ülkemiz dışında bu durum Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerle de tartışıyor.

Akla gelen başlıca sorular,

• Ebeveynlerin çocukları ile ilgili kişisel paylaşımlar yapmaya hakları var mı?
• Siz dosyal ağlarda çocuğunuzu hangi aralıklarda paylaşıyorsunuz?
• ''Sharenting'' çağında çocuğunuzu sosyal medya da ne kadar uzak tutabilirsiniz?


Çocuklarımızın sanal dünyada gizliliklerini haklarını daha fazla düşünmek bizlerin görevidir. Çocuklarımızın güvenliği herşeyden değerlidir. Çocuklarımızın mahremiyetini korumalıyız. Pedofili eğilimli kişilerden çocuklarımızın korumaya çalışırken sosyal medyanın kurbanı olmayalım. Pedofili eğilimli kişilerin herkese açık sosyal medya hesaplarından çocuklara ait görselleri biriktirdikleri aşikar bir gerçek.

Bu haber 254 defa okunmuştur

:

:

:

: