Yenicami’nin talihsiz ısrarı..

Aşağıdaki açıklama Yenicami Yönetim Kuruluna ait.
Aşağıdaki açıklama Yenicami Yönetim Kuruluna ait.
Fakat önce kısa bir hatırlatma yapalım.
Mağusa Türk Gücünün Lefkoşa deplasmanında karşılaştığı Gençlik Gücü maçı sonrası yapıldığı iddia edilen bir kural hatasını değerlendiren KTFF yetkili kurulu bunun bir kural hatası sayılmayacağına ve MTG’ye bundan mütevellit (-1) puan cezası verilmeyeceği yönünde oy birliği ile karar üretmişti.
Bunun akabinde Gençlik Gücü cephesinde alınan karar ile ilgili herhangi bir itiraz gelmezken şampiyonluk yarışında MTG ile kıyasıya mücadele eden Yenicami alınan bu karara itiraz etti ve konuyu tahkime taşıyacağını duyurdu.
Tahkim kurulu ise bugün bu konuyu görüşmek üzere toplanıyor.
Velhasıl Yenicami MTG’nin sahada ter dökerek emek ortaya koyarak kazandığı 1 puanının silinmesini istiyor.
Yenicami Yönetiminin bu kararı ise aşağıdaki gibi kamuoyuna duyuruldu.
“K-Pet Süper Lig ekiplerinden Yenicami Ağdelen Kulübü’nde Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun verdiği Mağusa Türk Gücü kararını Tahkim Kurulu’na götüreceğini açıkladı. Yapılan açıklamada “Adil ve kurallara uygun bir karar üretilmesi için tahkime başvurulacağı” belirtildi.
Yenicami Yönetim Kurulu imzası ile yapılan açıklama şu şekilde: “24/03/2019 tarihinde Şht. Hüseyin Ruso stadında oynanan Gençlik Gücü S.K. - Mağusa Türk Gücü S.K’nün, KTFF talimatları mucibince oyuncu kriterlerine ve sürelerine uymadığı ve/veya Disiplin Talimatı’nın 40. maddesinin 1.fıkrasına ilişkin ve/veya KTFF Süper Lig statüsünün 2. maddesinin 1. fıkrasına aykırı davranarak ihlalde bulunduğuna ilişkin sevk kararı uyarınca Disiplin Kurulunun “Mağusa Türk Gücü S.K.’ne herhangi bir yaptırım uygulanmasının ve/veya (-) 1 puan cezası verilmesinin mümkün olmadığına, toplantıya katılan Disiplin Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile karar verilmiştir.” alınan bu kararın aşağıda belirttiğimiz şekilde İFAB kurallarına uygun olmadığı açıkça ortada olmakla birlikte ,“Karardan etkilenen ve/veya etkilenecek taraf olarak” gerekçelerle itiraz eder ve Muhterem Kurulunuz tarafından alınan bu talihsiz kararın ülke futbolumuza ileriki yıllarda adalet dengesinin bozulmasına ve ayni şekilde ülke futbolumuzu kaos ortamına sürükleyeceği endişesi içerisinde olarak. Yenicami Ağdelen Kulübü’nün Yönetim Kurulu almış olduğu karar doğrultusunda, Adil ve kurallara uygun bir karar üretilmesi için tahkime başvuracağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.”
Yenicami Yönetiminin imzasını taşıyan bu karar tahkim sürecinde yeniden değerlendirilecek. Perşembe gün üretilecek kararı da hep birlikte göreceğiz.
Lakin, YAK gibi Kıbrıs Türk Futbolunda önemli yeri olan bir camiaya bu tavır yakıştı mı? Sanırım burada sorulması gereken soru bu…
YAK yönetimince iddia edildiği gibi bu kural hatasını MTG değil de GHE yapsaydı aynı yollara başvurur GHE için de adalet ister miydi Kıbrıs Türk Futbolunun geleceği adına..
Sanmıyorum…
Peki neden?
Çünkü GHE şampiyonluk yarışında YAK’ın rakibi değil.
Peki o zaman YAK’ın bu yaklaşımını nasıl değerlendirmek gerekir?
Şöyle ki; YAK gibi son yılların en flaş takımı, başarılarla dolu maziye sahip bir kulübün sahada mücadele ederek kazanmanın haklı gururunu içine sindire sindire yaşaması yerine en yakın rakibi olan ve geçmişi en az YAK kadar başarılarla dolu olan köklü ve Kıbrıs’ın en büyük taraftar kitlesine sahip MTG’nin kural hatası yaptığı bahanesiyle ya da iddiasıyla ayak oyunlarına başvurması gerçekten kendi camiası adına bir talihsizliktir.
Bu utancı YAK camiasına yaşatan bugünkü yönetimin aciz hikayesi mutlaka tarihteki yerini alacaktır..

Bu haber 130 defa okunmuştur

:

:

:

: