'ANASTASİADES PİŞMAN'

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu, ADA TV'de 'Gündeme Bakış' programına konuk oldu. Program yapımcısı Erçin Şahmaran'ın sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu, ADA TV'de 'Gündeme Bakış' programına konuk oldu. Program yapımcısı Erçin Şahmaran'ın sorularını yanıtladı.

Kıbrıslı Rum lider Anastasiades için 'boş kazanı karıştırmak istiyor' diyen sözcü Burcu'nun açıklamaları şöyle;

'Sayın Lute, müzakereler için umut var mı, onu görmek için geldi. Bizim bu konuda içimiz rahat. Biz tüm belgelere, mutabakatlara bağlıyız. Sayın Anastasiades, 11 Şubat 2014 belgesinin içeriğine, tüm yakınlaşmalar ters yaklaşımlar sergiliyor.
Malzeme belli, fakat Anastasiades tüm malzemeyi bırakarak, boşa kürek çekmek istiyor. Yani ortaklaşa bir yemek yapacağız, malzeme ortada, fakat kazanı boş yere karıştırmamızı istiyor.

Kendisiyle yaptığımız mutabakatlar var. Anlaşılan noktalar mevcut. Şimdi hangi hak ve akılla bundan çekiliyor, sebep, cesaretsizlik de olabilir, iç siyasi çekişmeler de olabilir. Federasyonların kendi şartlarına göre birçok farklılıkları olabilir. Ama en temel nokta, siyasi eşitliktedir. Bunun en yakın örneği AB'dir.

Bu ne yaman çelişki, sen AB'nin keyfini süreceksin, daha sonrada hangi federasyonda siyasi eşitlik var diye soracaksın. 45 yıldır çözümü kovalayan biziz diyor. Yani, Kıbrıs sorunu 1974 sonrasında başladı demeye getiriyor. Ayıp, bu nasıl bir bakış açısı.

Bizim tarafta da Sayın Anastasiades'i kurtaracak davranışlar sergileniyor. Bunu anlamak mümkün değil. BM parametreleri, Federasyon bitti, ortaya yeni fikirler koyalım deniyor. İki ayrı devletle çözüm deniyor.

Biz 1975'de federasyonu hedef koyduğumuz için federe devleti kurduk. Daha sonra KKTC'yi ilan ettik. Ne kazandık? Yine bir Başkan, kurumlar, güvenlik güçlerimiz vardı. Ama dünyayı, Türkiye'yi, kendi insanımızı bile ikna etmeden yaptık. Anında hayatımızı zorlaştıran kararlar alındı. Hala bunlarla mücadele ediyoruz.

Federal çözüm, bir Türk tezidir.11 Şubat belgesini, Anastasiades ve Sayın Eroğlu imzaladı. Bu belgede, çözümün çerçevesi belli. Şimdi hem Sayın Eroğlu, hem de Sayın Anastasiades, bu imzaya ters davranış ve söylemler içinde. Bu nasıl toplum liderliği, inanmadığınız bir belgeyi mi imzaladınız.

Aslında Sayın Eroğlu ve Sayın Anastasiades'e bu belgeyi imzaladıkları için teşekkür ediyoruz. Anastasiades pişman, geri dönmek istiyor. Ama biz dönemeyiz, çünkü bugüne kadar çok kazanımımız var ve bunları kaybetmeyi göze alamayız.

BM her daim dengeli davranıyor. Raporlarına açıkça olmasa da, satır aralarında bazı mesajları veriyor. Artık hedefsiz, zamansız, çözüm odaklı olmayan müzakere süreci olmayacak. '
Bu haber 147 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER