“İKTİDAR OLMAYA KİLİTLENDİK”

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, muhtemel bir seçime en hazır partinin YDP olduğunu belirterek, “İktidar olmaya kilitlendik” dedi.
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, muhtemel bir seçime en hazır partinin YDP olduğunu belirterek, “İktidar olmaya kilitlendik” dedi.

Üye sayılarının 6 bin 500’e ulaştığını bunu 7 bin 500 daha sonra da 10 bine çıkarmak hedefinde olduklarını ifade eden Erhan Arıklı, “Bugünkü oy oranımızın yüzde 17-20 arasında olduğu yönünde tespitlerimiz var. Bu bizim için yeterli bir rakam değil bunu mutlaka yüzde 25’lere ulaştırmamız lazım. Bunun karşılığında da 15 civarı milletvekili bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mecliste olup denenmeyen tek parti olarak YDP’nin halkın umudu haline geldiğini vurgulayan Arıklı “Bir şans da bunlara verelim diyen ciddi bir kitle var” diyerek, bu nedenle hazırlık yaptıklarını, tüzük değişikliğine giderek “Gölge Kabine” oluşturup iktidara hazır olacaklarını söyledi.

TC-KKTC Ekonomik protokolünün imzalanmamasının ciddi sıkıntılar yaratmakta olduğunu belirten Erhan Arıklı, “Hükümetin hazırlayıp Türkiye’ye gönderdiği taslak Türkiye’nin murat ettiği ve zaman zaman bize önerdiği ve geçmişte imzalanan protokollerden farklı, muğlak, hiçbir amacı ve hedefi olmayan bir taslak. Türkiye’nin
bunu imzalayacağını sanmıyorum” dedi.

Ekonomik protokolün söylendiği gibi imzalanmaması halinde Başbakan’ın Mayıs sonu itibarıyla istifasını vermesi gerektiğini söyleyen Arıklı, “Bu yapı daha fazla belirsizliği kaldıramaz” ifadesini kullandı.

BM’nin Kıbrıs konusunda artık ‘son oyun’ ilan edeceğini veya Kıbrıs konusunda bundan sonra insiyatif üstlenmeyeceğini deklere edeceği değerlendirmesinde bulunan Erhan Arıklı, Kıbrıs meselesi ve müzakerelerin uzunca bir süre buzdolabına konulacağını düşündüğünü söyledi.

Arıklı, “Şu anda mecliste 35 milletvekili federasyon konusunda tavrını net olarak ortaya koydu. Başka alternatiflerin öngörülmesi gerektiğini söyleyen bir milletvekili çoğunluğu var. Seçilecek yeni cumhurbaşkanı bu parlamenter çoğunluğu da arkasına alarak Türkiye ile istişare içinde yeni hedef belirleme durumunda olacak. Buna biz ‘B Planı’ diyoruz. B Planı uygulamaya konacak” dedi.

TAK’ın sorularını yanıtlayan Yeniden Doğuş Partisi (YDP ) Genel Başkanı Erhan Arıklı, YDP’nin sahada ve enerjisi had safhada olan bir parti olduğunu belirterek, “İktidar olmaya kilitlendik” dedi

Partide ciddi bir heyecan bulunduğunu, tabanın hemen hergün bir yerlerde organizasyon yapmakta olduğunu, yapının giderek büyüdüğünü kaydeden Arıklı, “Üye sayımız şu anda 6 bin 500’e ulaştı. Bu rakamı normalde 7 bin 500 yapmamız gerekiyordu ama bu rakama ulaştıktan sonraki ikinci hedef de 10 bine ulaşmak” ifadelerini kullandı.

Üye sayısına bakıldığında KKTC’de ikinci siyasi parti durumunda olduklarını belirten Arıklı, CTP’yi geçtiklerini, 10 bine ulaşarak UBP’yi de geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yeni üye kaydında bazı teknik sıkıntılar yaşamakta olduklarını da anlatan Arıklı, Siyasi Partiler Yasası’na göre, bir siyasi partiden istifa eden üyenin bir başka siyasi partiye üye olabilmek için eski partisine istifasını onaylatması gerektiğini, Kıbrıs gibi küçük bir yerde geçmişte iyi ilişkiler içinde olduğu bir partiye giderek istifa ettiğini onaylatmasının doğru olmadığını belirtti.

Arıklı, “Bu madde yasaya nasıl girdi bilmiyorum ama bu madde nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Umarım bunları değiştiririz” dedi.
Bu haber 63 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER