İhtiyaç fazlası bölümler için planlama şart..

Kıbrıs gazetesinden Ceren Özbil’in haberine göre Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda 2018-2019 Öğretim Yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve 3. Ülke üniversitelerinde ihtiyaç fazlası olan bölümler belirlendi.
Kıbrıs gazetesinden Ceren Özbil’in haberine göre Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda 2018-2019 Öğretim Yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve 3. Ülke üniversitelerinde ihtiyaç fazlası olan bölümler belirlendi.
Buna göre, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Beslenme ve Diyetetik, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Eczacılık, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Görsel İletişim, Grafik Tasarım, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Hemşirelik, Hukuk, İngilizce Öğretmenliği, İşletme, Mimarlık, Okul Öncesi Öğretmenliği, Radyo TV Sinema, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Uluslararası İlişkiler ve Zihin Engelliler Öğretmenliği yer alıyor.
Fakat buna istinaden özel sektörün de ihtiyaç fazlası olarak belirlenen bu bölümlerden mezun personel bulmakta sıkıntı yaşadığı belirtiliyor.
İlginç değil mi?
Peki neden bu böyle?
Yani nasıl oluyor da devletin ihtiyaç fazlası olarak belirlediği bölümlerin mezunları özel sektör tarafından ihtiyaç olarak aranıyor..
Sevgili Ceren Özbil’in yaptığı haberde özellikle son dönemlerde birçok şirket, firma, otel ve üniversitenin kurumsal iletişim uzmanı, muhabir, reklamcı, halkla ilişkiler sorumlusu, İngilizce öğretmeni ve elektrik mühendisi bulmak için münhal açması dikkat çekti.
O halde şöyle bir soru sorabiliriz.
DPÖ bu verilere nasıl ulaştı?
Kuvvetle muhtemel üniversitelerin verdikleri mezun sayısı ve söz konusu bölümlerde halen devam eden öğrenci sayısı esas alınarak böyle bir çalışma ortaya çıktı..
Tabi burada çok önemli bir gerçekle daha yüzleşme imkanı da doğdu.
Nedir o?
Üniversitelerin yetiştirdiği ve mezun ettiği gençlerin arasında özel sektörün aradığı bilgi, beceri ve donanım tercihi yanında bu mezunların özel sektör yerine devlet kurumlarına yönelmesi önemli bir etkendir.
Ki devletin ihtiyaç fazlası olarak belirlediği bu bölümlerin bir çoğunu özel sektör nitelikli yetişmiş eleman olarak sürekli aramasının altında yatan en büyük neden bu olabilir.
Kısacası yetişmiş ve bilgili olduğuna inanılan mezunların özel sektör yerine kamu kuruluşlarına yönelmesi ve bunun yanında bazı mezunların da aslında istenilen düzeyde olmadıklarından mütevellit yeniden ve yine yeniden ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.
Dolayısıyla DPÖ ve MEB’in ortak çalışmasında ortaya çıkan bu durumun üniversiteler üzerinde kaliteli eğitim etkenini öne çıkarmaktadır..
Tabi bunun yanında ihtiyaç fazlası olarak belirlenen bölümlere belli bir kota koymak suretiyle zaman içinde bu anlamda bir dengenin ortaya çıkması da artık bir gereklilik olmuştur..
Herkesin üniversite mezunu olmak istediği bir ülkede çok tabidir ki nitelikli ara eleman ihtiyacı açığı büyümektedir.
Nitekim ülkemizde böyle de ciddi bir sorununuz var ara eleman yetiştirme konusunda.
Bunun için de yapılacak bir çalışma ile bu yöndeki ihtiyaçların belirlenip üniversitelerimizin bünyesinde ara eleman eğitiminin desteklenmesi ve tabi ki iş garantisi kapsamının genişletilerek buradan çıkan mezunların istihdamının sağlanmasına yönelik adımlar atılmalıdır..
Bu haber 234 defa okunmuştur

:

:

:

: