Çocukluk korkuları

Her çocukta belirli dönemlerde çeşitli korkular görülebilir.
Her çocukta belirli dönemlerde çeşitli korkular görülebilir. Dönem dönem korkular yoğunlaşabilir. Çocuğun çevresinde bulunan yetişkinlerin çocuğun korkularına olan tepkileri korkunun azalmasına veya yoğunlaşmasına sebebiyet verebilir.

Çocuğunuza Korkuları ile Baş Etmesi İçin Yardım Edebilirsiniz..


• Her konuda olduğu gibi bu konuda da ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkinin kalitesi en önemli etkendir. Çocuk ile ebeveyni arasındaki iletişim ne kadar kaliteliyse çocuk bu süreci o kadar rahat atlatır.
• Başka bir diğer etken ise çocuğun sinir sistemi ve refleks sistemidir. Bu sistemlerin çalışma düzeni aynı yaşta iki çocuk aynı oranda korku eğilimi göstermezler. Bu yüzden çocuğunuzu yaşıtları ve yaşıtlarının davranışları ile asla kıyaslamayınız.
• Baş etme sürecinde öncelikle çocuğunuzu cesaretlendirip yüreklendirmelisiniz. Örneğin: ''Tamam oğlum/kızım,korkunu anlıyoruz sana nasıl yardımcı olabiliriz?'' veya ''Seni rahatlatmak, rahat hissetmeni sağlamak için ne yapabiliriz?'' gibi hem çocuğu konuşturmaya yönelik hemde onu daha iyi anlamanıza yardım edecek cümleler kurarak çocuğunuzun rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.
• Çocuk ebeveyni tarafından korkusunun önemsendiğini hisseder ise o kadar çok korkularını ifade eder ve ebeveyni ile paylaşmaktan çekinmez. Çocuk korkularını paylaşırken ebeveyn korkusu üzerine düşünmesini sağlayacak sorular sormalıdır.
• Çocuğun korkusunu eleştirmek veya korkusuna gülmek yerine çocukla içten bir konu üzerine sohbet etmek bu baş etme sürecinde oldukça faydalı olacaktır.
Bu haber 292 defa okunmuştur

:

:

:

: