ADALETSİZ EMİRNAME SONRASI ADALETSİZ İMAR PLANI

İnşaat sektörü 4 şirkete teslim bunlardan biri İsrailli şirket.
İnşaat sektörü 4 şirkete teslim bunlardan biri İsrailli şirket.

Ambalajı güzel ancak ekonomik kalkınma anlamında içi boş olan, ülke ekonomisinden yeteri payı almadığı gün gibi ortada olan İskele-Y.Boğaziçi-Mağusa plan taslağının, nasıl bir sosyo-ekonomik gelecek beklediği konusundaki soru işaretlerinin sunum sonrasında da devam ettiği gözlemlenmiştir. Zaten sunum sırasında bakan Ayşegül Baybars’a sorulan sorulara da tatmin edici yanıtlar gelmemiştir ne yazık ki!


Ambalajı güzel plan taslağına karşı sunumda sorulan ve yanıt alınamayan o sorular,
Kıbrıs Türk Otelciler Birliğinin temsilcisinin, bölgede öngörülen yatak kapasitesinin beklentilerin çok gerisinde olduğunu belirten saptamasında, Rum kesiminde ve hemen yanı başımızdaki, (Protoras, Agia Napa) bölgesinin turizm kapasitesi (yatak sayısı) ile nasıl rekabet edeceğiz sorusu yanıtlanamadı.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’in, bu plan taslağı üzerinde yapacakları itirazların değer bulup bulmayacağı konusunda ısrarla tekrarladığı sorusu plan taslağını hazırlayan ekibe ve yönetime duyduğu büyük güvensizliğin en büyük göstergesiydi.

Diğer önemli ve can alıcı ama yanıt alınamayan bir soru da akademisyen şehir plancısı Naciye Doratlı’nın, plan tasarısı hazırlanırken kapalı Maraş’ın açılması durumundaki senaryoların dikkate alınıp alınmadığı konusundaydı. Bölgesel ve ülkesel dengeleri tamamıyla değiştirecek olan gerçekleri dışlayan bir plan ne kadar bilimsel olabilir ki?

Bu haber 128 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER