“İKAMET VE VİZELER” TÜZÜĞÜNÜ ELEŞTİRDİ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu 'İkamet ve Vizeler Tüzüğü'nü eleştirdi.
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu 'İkamet ve Vizeler Tüzüğü'nü eleştirdi.

Zaroğolu yazılı açıklama yaparak, İkamet ve Vizeler Tüzüğü’nün “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta olmak üzere, KKTC’ ye gelen yabancı uyruklu kişilere, tek kelimeyle işkence yapmak için” hazırlandığını öne sürdü.

“Bu tüzüğü hazırlayanların, iyi niyetli olduklarını söyleyebilmek, asla mümkün değildir” diyen Zaroğlu şöyle devam etti: “Şöyle ki ülkeye giriş çıkışların kontrol edilmesi, kaçak iş gücünün önlenmesi, elbette ki, YDP’nin de, en başından beri üzerinde durduğu bir konudur.

Ancak ülkeye giriş çıkışları kontrol etme bahanesi ile her gelen yatırımcı ve çalışma izinli kişiyi adeta potansiyel suçlu gibi gören bir anlayış, reform diye takdim edilmez.”

Zaroğlu konuyla ilgili bazı örnekler de verdi: “Mesela; yeni tüzüğe göre, ülkeye gelen bir yatırımcıya, girişte en fazla 1 ay ikamet izni (vize) verilecektir. Şayet o kişi, işlerini devam ettirmek istiyorsa, 30 günün sonunda, mutlaka ülkeden çıkış, yapmak ve tekrar geri gelmek zorunda kalacaktır. Mesela; ülkeye gelen ve 90 gün kalan bir kişinin, ki buna Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahildir. KKTC' ye tekrar gelebilmesi için, aradan 90 gün geçmesi, yani KKTC de kaldığı süre kadar, bir süreyi de ülkesinde geçirmesi gerekmektedir.”


Bu haber 163 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER