'CTP CUMHURBAŞKANLIĞINI ALACAK'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu “Gündeme Bakış” programına katılarak gündemi değerlendirdi.
Gizem İŞERİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu “Gündeme Bakış” programına katılarak gündemi değerlendirdi.

Ülkemizde birçok problem var. Lefkoşa’daki araç dairesindeki sıkışıklık yıllardır devam ediyor olabilir mi böyle bir şey yani vatandaşlar bana diyor ki bir şube daha açsınlar. Mesela Girne ‘de Gazimağusa’da bir zorluk yok bir tek Lefkoşa’da şube açılsın ne olacak yani neden açılmıyor personel mi yok al o zaman. Şimdi işte bakan dedi ki internet ortamında bu işin yapılabilmesi çalışmaların da sona gelindi. Ama hala gelmedi. Örneğin gelecek ay benim bindiğim bir arabanın ruhsatı çıkacak daireler şimdiden aldı herkesi. Bu iş yapabilmek için bir gün isterler. İnsanları zorla çıkarma ruhsata yönlendiriyor. Bir başka şey daha seyrüsefer halindeki arabaların küçümsenecek bir rakam değil yarıya yakın neredeyse ruhsatsız araçtır. Olur mu böyle bir şey? Yani araç kayıt dairesi hangi araçların ruhsatsız olduğunu tespit edip kendilerine birer mesaj gönderirse eğer aracınızı ruhsatınız çıkartmazsanız alı konulacaktır diye bir mesaj gönderse herkes gidip aracının ruhsatını çıkaracaktır bunu da yapamıyor bu idari bir şey bu neden yapılamıyor senelerdir konuşuluyor ve araçların yarısı ruhsatsız.

SAYIN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILDI CANLI YAYINDA MECLİSTEN İZLEDİK. SİYASETİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Bu bir örnek olacak bu gerçekten yüz güldürücü olaylardan bir tanesidir hani Hüseyin Özgürgün’le bir sorunum olduğundan falan değil ama biz mahkemede değiliz sonuçta mahkeme yolunun açılması önemli bir gelişmedir. Galiba Bir Sayın Çaludanın oldu bir de Hüseyin Özgürgün’ün oldu. Umarım örnek olur tabii Sayın Çaluda ile ilgili dosya kabarık bir dosya değildi biliyorsunuz farklı bir dosyaydı bu ise farklı bir dosya bunda birçok unsur var görelim yani Siyaseti aklayıcı Siyaseti daha kaliteli noktaya taşıyacak bir adım oluşturulabilirse çok iyi olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta eğer suçlu değilse beraat edecek ve böylece şaibeler ortadan kalkacak herkeste rahat etmiş olacak.

DAHA ÖNCE ÇOK VEKİL İÇİN VEYA BAKAN İÇİN BİR ŞEYLER SÖYLENDİ BU ÜLKEDE BİR RAHATLIK VARDI VE ARTIK BU RAHATLIK ORTADAN KALKACAK MI SİZCE?

Vallahi doğrudur aslında bir rahatlama yaratacak bir durum çünkü daha öncekiler bir iddia safhasındaydı. Yani biliyorsun bir milletvekili çıktı rüşvet parası falan diye salladı. Çoğunluk onu ciddiye almadı hatırlıyorsunuz ki. Bu çeşitli iddialar rüşvet iddiaları falan ama bunlar hiçbir somut delile dayanmadı bunlar farklı burada bir şey var burada büyük paralar dönmüş hareket etmiş işte eksik bilgiler verilmiş veya gizlenmiş falan gibi iddialar var o yüzden bu çok farklı bir şey. Dokunulmazlığı kaldırıldı ve dokunulmazlığın kaldırılmasında Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri de evet dedi bu önemli bir şeydir yani hiç kimse Ulusal Birlik Partisi milletvekillerinin işte eski parti başkanlarına vefasızlık gösterdi diye suçlayamaz aslında yani benim vicdanım da suçlayamaz çünkü bir iddia var hatta onlar imkân verdiler aklanması için de o yüzden önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum bundan sonra da top yargıda olacaktır. Yargı çok iyi araştırıp gerekli değerlendirmeleri yaparsa siyasetimizde yargımızda bundan oldukça avantajlı olarak çıkacaktır. Yargı içinde aynı durum var yani mahkemeyi bir tarafa bırakın onun altında baş avcılık makamı var. Başsavcılığın bazı kavuşturmaları eksik yaptığı gibi bir sürü iddialar var bütün bunlar karşısında yargı bir miktar daha aklanmış olacaktır diye düşünüyorum.

BU İŞİN BİR DE SİYASET KISMI VAR. HÜKÜMETİ VE ULUSAL BİRLİK PARTİSİNİ NASIL ETKİLER?

Ulusal birlik Partisinin orada bulunan bütün milletvekilleri olumlu oy verdi. Yani sonuç onu gösteriyor sadece iki tane yeniden doğuş Partisi milletvekili ret oyu verdi. Onların da maksatı belli Ulusal Birlik Partisin işine çomak sokup kendilerine bir şeyler yürütebilirlerse yürütmektir amaçları. Aksi halde partinin yani o partinin eski başkanının soruşturmasını istemesine karşı çıkması öyle sevgi ile izah edilecek bir şey değildir eğer çok sevselerdi o partide olurlardı zaten. Bu tamamen siyasi manevra çabası. Vatandaş bunu yutmaz kimsede yutmaz. Şimdi dediğim gibi ulusal birlik Partisi milletvekilleri de bu yönde oy kullandıklarını göre artık hep beraber izleyip göreceğiz ben Siyasetimize de olumlu yansıması ümidiyle gözleyeceğim be izleyeceğim bu konuyu da daha fazla konuşmaya gerek yok karar verildi top yargıda.
CTP DÜN 27. OLAN KURULTAYINI YAPTI VE YENİDEN BİR YÖNETİM SEÇTİ SAYIN TUFAN ERHURMAN YENİDEN PARTİ BAŞKANINA DEVAM EDİYOR. TEK ADAY OLARAK
YARIŞTI. KURULTAY İLE İLGİLİ TABİİ SİZ DE ORADAYDINIZ COŞKU NASILDI
SİZCE?

Zaman değişti insanlar çok büyük heyecanlar yaşarlardı. İşte zaten divan başkanı biliyorsunuz kendine has yaklaşımıyla bir galyana getirme atağı yaptı hep beraber izledik. Bir de coşkuyu sağlayan başka unsurlar da var yani ciddi çelişkiler kavgalar siyasette hareketler bunlar çok önemlidir yani eskiden coşkuyu sağlayan meydan okumaların yerini daha itidalli siyasete bıraktı. Bizim zamanımızda Parti başkanımızı korumak bize düşmüştü. Polise de güvenmiyorduk o zaman. Ama bugün durum değişmiştir. Yani bugün öyle tehditlere de yok biliyorsun müzakerelerin başlayacağı gün 2004’te benim evime bomba koydular Başbakan’ın evine bomba konuldu ve o zamanın polisi bunu ortaya çıkaramadı yani hiçbir şey bulamadı sonuçta ben de Başbakan olarak belli sorumluluklarım vardı ama yeni göreve gelmiş müzakere gibi önemli bir görevi de omuzlamış biri olarak bana yönelik bir saldırının peşine düşüp de esas görevlerimi bir yana bırakamazdım sonuçta polis orada hiçbir şey çıkaramadı. Ama o günlerden bugünlere geldiğimizde şartlar değişikliğe uğradı.

Bugün siyasi görüşleri ile tehdit edilen güvenlik endişesi yaşayan gerginlikler yok. Üstelik Kıbrıs sorunu da bir uyumaya meyil etti. Bununla ilgili mücadele edilecek bir ortamda yok. Kıbrıs sorununun görüşülmeye başlanması bile mümkün görünmüyor en kötü günleri yaşıyoruz ve bu şartlar altında coşku olmuyor.
Bu haber 163 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER