“ALINAN BÜTÇE İLE YOLUN ANCAK ÜÇTE BİRİ YAPILIR”

Lapta Belediye Başkanı Sayın Mustafa Aktuğ ADA TV’de yayınlanan “Öğlen Ajansı” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.
Gizem İŞERİ

Lapta Belediye Başkanı Sayın Mustafa Aktuğ ADA TV’de yayınlanan “Öğlen Ajansı” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.

LAPTA ALSANCAK YOLU ÇOK FAZLA GÜNDEMDE BUNA BAĞLI OLARAK BELEDİYENİN ÇALIŞMALARI NASIL İLERLİYOR?

15 ayı geride bıraktık seçimden bugüne arada da vatandaşlarımıza bölgemizin kanalı ADA TV’de açıklamalarda bulunduk. Bizler çalışıyoruz tabii ki seçimden sonra üç ay sonrasında belediyede neler bulduğumuzu mali anlamda biz kamuoyuna paylaşmıştık sıkıntılı bir belediye devraldık orada bunu düzeltmeye çalışıyoruz bunu toparlamaya çalışıyoruz iyi gidiyor tabii ki kolay değil memleketinde ekonomik şartları kolay değil bunun ötesinde de az önce sizin de bahsettiğiniz gibi 5 Aralık akşamı maalesef bir de sel mağduru olduk ekonomisi kötü bir belediye devralmışken bir de tamamen yapısal anlamda kötü bir bölgeyle karşılaştık.

Selde bizim Lapta, Başpınar merkezli bir yıkıntı oluştu dağın diğer eteğinde Alemdar ve Kozan’da büyük hasarlarımız oldu. Ufak tefek de diğer köylerimizde sıkıntılar yaşadık. Selden yaklaşık on ay geçti bu arada tüm makamlara başvurmamıza rağmen bu konuyla ilgili ekonomik anlamda bir yardım maalesef alamadık. Yaz içerisinde derelerimizin temizliklerini yaptık kışa hazırlık için. Yaz biterken yine uğraşlarımız oldu işte ekonomik paket açıldı belki yardım alırız diye uğraştık. Ama hiçbir yardım alamadık. Biz de kendi imkanlarımızla yıkılan taş duvarlarımızı, parke yollarımızı toparladı toparlamaya de devam ediyoruz.

LAPTA ALSANCAK YOLU İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ. MECLİSTE BİR KARAR ÇIKMIŞTI VE BÜTÇE AYRILMIŞTI. BUNUNLA İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

Geçen hafta Bakanlar kurulunda tavsiye kararı alındı diye biz de bakanlarımıza ulaşmaya çalıştık hemen arkasından da ben Sayın Ulaştırma Bakanımız Tolga Atakan’a yine basın aracılığıyla bir istekte bulundum onların açıklaması lazım ne zaman açıklanacak nereye kadar olacak diye. Bizim tespitlerimiz bir 9 milyonluk bütçe ayrıldı noktası var. Tabii ki şöyle bir kabaca hesap yapabiliyoruz 30-35 milyonluk bir bütçe gerekiyordu birinci etapla ilgili olarak. Dokuz milyonluk ayrılan miktarla sanırım ancak üçte biri Deniz Kızı otelin ağzına kadar olan kısım anca yapılacak ama bunların açıklaması bizde değil ulaştırma bakanının yapması gerekir.
Yine de böyle bir adım attıkları için biz hükümetimize teşekkür ediyoruz ama bu işinde takipçisi olacağımızı bu yolun daha yeterli olmayabileceğini amaca hizmet etmeyebileceğini en azından bu noktaya kadar geldikten sonra 2020 bütçesinde de belki bir diğer kısmının yapılması için kaynak yaratılması gerektiğini biz onlarla paylaştık yine tekrar söyleriz Fırat başkanı ile birlikte yine de bu yolun en azından lapta oteller bölgesine gelebilmesi için birlikte hareket edeceğimizi tekrardan sizin aracılığınızla duyuyoruz.

LAPTA ALSANCAK GİRNE YOLU İÇİN BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN
GEREKLİ YAZIŞMALARIN ELLERİNE ULAŞMASI İLE BİRLİKTE 12 MİLYON TL
CİVARINDA BİR RAKAMIN BU PROJEYE AKTIRILACAĞINI BELİRTMİŞ. BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

İnşallah 12 milyon TL bu projenin dediğim gibi yaratıcısı hazırlayıcısı Ulaştırma Bakanlığının ilgili daireleri nereye kadar ulaşacağını onların açıklaması yani 12 milyonla nereye kadar deniz kızına mı veya daha ileriye mi gidiyor onların açıklamasını biz istiyoruz. En büyük isteğimiz de bir an önce bu yolların başlaması.
Ben 18 yıllık belediyeciliğim öncesinden köylerin 2008 2009 da belediye bağlandığı dönemde şube amirliği olarak başladım o dönemde de şöyle bir tespitim var dönemi belediye başkanı 2010 yılında aldığı oy oranı %85’te başkanların aldığı oy oranı vatandaşların birebir olmasa da memnuniyetini gösteriyor. 2010’da 85 ‘ken 2014’te köylerinde bu ara bağlanmasıyla oy oranı kendi hataları da tabii ki vardır bireysel hataları da tabii ki olmuştur ama bu oran %56 ‘lara düştü bu ne demektir lapta merkezde %85 alıyorsun dört yıl sonra %56’ya düşüyorsun. Yani hizmette bir kayıp var bu o %85’lik hizmeti köylere götürememişsin orda da %50’lerde oy almışsın %55-%56’lık bir oy çıkmış. Bunlar bence kendi yorumumla belediyelerin yapısının güçlendirilmeden yapılacak olan hamleler direk vatandaşın hizmetinden eksiltir vatandaşın memnuniyetinden eksiltir. Yine aynı şekilde belediyenin yapısını ve mali yapısını hem yetki yapısını güçlendirmeden belediyeleri bağlayalım veya belediyeleri birleştirelim hadi reform yapalım ile olacaksa bence bu reform değildir dediğim gibi bunun acısını vatandaş çeker. Şöyle bir tabirim var benim ki hangi ortamda da konuşsam haklı bulmuyorum vatandaşın birinci temsilcisi belediye başkanlarıdır. İlk temsilci olarak bizleri seçer bizlerde onların adına her ortamda konuşmaya çalışıyoruz tabii ki milletvekili seçiyor bu vatandaş tabii ki o milletvekillerinden bakanlardan çıkıyor bölge milletvekillerinden ama her zaman belediye başkanları ilk temsilcileridir.

BELEDİYENİN MALİ YAPISINDA İLK GELDİĞİNİZ GÜNDEN BUGÜNE BİR DEĞİŞİKLİK YAŞANDI MI? MALİ RAPORUNU NASIL GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ? MALİ KAYNAĞINIZ VE DESTEĞİNİZ YOK BUNLARI NASIL GİDERMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ?

Bizim en büyük kaynağımız tasarrufumuzdur. Gerçekten tasarruflu bir yıl geçirdi lapta Belediyesi tabiri caizse bir çivi çakamadık sokağa. Ama tasarruf yaptık tabii ki ufak tefek gelir getirici noktalara temas ettik etmedi devam edeceğiz yine projelerle ama tasarrufla yaptığımız doğru harcamalarla doğru hamlelerle yıllardır düzenli gitmeyen personel maaşlarını son bir yıldır şükürler olsun ki gününde tamamını sosyal hak ve menfaatlerini ödeyebiliyoruz. Tabii ki bir lütuf değildir. Çalışan için olması gerekendir ama yaptığımız tasarruflarla yaptığımız kontrollü harcamalarla noktaya geldik ufak tefek dedim ki gelir getirici noktalara temas ettik mesela belediye gazinosu restorandı vardı yıllardır al kullan diye verilmişti. Biz geldik Meclis’te kararımızı ürettik kira ihalemize çıktık ve her ay oradan kiramızı ve peşinatımızı aldık aynı şekilde büfelerimiz vardı onlardan da kira usulüyle ihale usulüyle onlardan da belirli geceler sağlıyoruz tabii ki kolay değil neden kolay değil giderlerini sürekli artıyor ekonomik şartlardan dolayı örneğin temmuz ayındaki akaryakıt giderlerimizle bugünkü giderlerimiz arasında %35-%40’lık bir artış var. Elektrikte artış var diğer konularda artış var ama gelirde bir artışı yok alabildiğiniz çöp vergisi, sağlık vergisi, su vergisi sabittir biz bunları dengeleyerek götürmeye çalışıyoruz ileriye dönük gelir getirecek projelerimiz var bunları da önümüzdeki aylarda açıklayacağız.

Bu haber 69 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER