SAYIN AYŞEGÜL BAYBARS VE TÜRKMEN YİĞİTCAN’A SORUYORUZ

İskele-Kalecik bölgesinde çıkarılan Emirname ve yayınlanacak İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nın, İskele-Kalecik bölgesinde israilli firmaya tüm ayrıcalıklarıyla “Altın Tepside” sunulması sonrasında, bu işin normal olmadığı, perde gerisinde kim veya kimlerin olduğunu araştırmaya devam edeceğiz. Ve aşağıdaki soruları Sayın İçişleri Bakanıı Ayşegül Baybars ve Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’a sormaya devam edeceğiz.
İskele-Kalecik bölgesinde çıkarılan Emirname ve yayınlanacak İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nın, İskele-Kalecik bölgesinde israilli firmaya tüm ayrıcalıklarıyla “Altın Tepside” sunulması sonrasında, bu işin normal olmadığı, perde gerisinde kim veya kimlerin olduğunu araştırmaya devam edeceğiz. Ve aşağıdaki soruları Sayın İçişleri Bakanıı Ayşegül Baybars ve Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’a sormaya devam edeceğiz.

İSRAİLLİ FİRMA EMİRNAME ÇIKACAĞINI BİLİYOR MUYDU?

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa Emirnamesi çıkmadan önce, İskele-Kalecik bölgesinde 2000 civarında yap-sat konut yatırımı yapmak için kolları sıvayan İsrailli firma, apar topar vize izinleri dahil inşaat iznini alıp kazmayı vurdu, ardından çok geçmeden Emirname yayınlandı. İsraillinin arazisinin dışında kalanların arazisi “patates tarlası” olarak tarihe geçti. İsrailli de gelecek 10 yıllık toplu konut yatırımını tamamlamış oldu, verilen izinle.

EMİRNAMENİN ÇIKACAĞINI İSRAİLLİ FİRMAYA KİM DUYURDU?

İsrailli firmaya İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa Emirnamesinin çıkacağını, elini çabuk tutmasını, yoksa çok geç kalacağını kim duyurdu? Bu kuşlar İçişleri Bakanlığı ile Şehir Planlama Dairesi’nden uçmuş olmasın? İsrailli firmanın dışında hiç kimsenin bu ayrıcalıktan faydalanması mümkün olmadı.

SAYIN BAYBARS VEYA YİĞİTCAN’IN YAKINLARININ İSRAİLLİ FİRMA İLE İLİŞKİSİ VAR MI?

İskele Kalecik bölgesini adeta tekeli haline getiren bu İsrailli firmanın, her şeyden
haberdar olması, Fasıl 96 ve Fasıl 82’ye ihlalleri karşısında her seferinde yasalardan muaf tutulması karşısında, akla gelen şeffaflık ve temiz toplum ilkesi ile bağdaşmayacak şekilde, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın herhangi bir yakının bu İsrailli firma ile dolaylı ve dolaysız ilişkileri var mı? Varsa bu etik mi?

İSRAİLLİ FİRMA YASA TANIMAZLIK GÜCÜNÜ NEREDEN ALIYOR?

Önce sahildeki kumların üzerine denizden sadece 12 metre mesafedeki lüks konutlar için ÇED raporunu almayan, sahili ve kaplumbağa yuvaları üzerine lüks konutları izinsiz inşa eden İsrailli Afik Firması, nasıl oluyor da, sahili katletmesine, doğaya zarar vermesine rağmen yetkilerini kullanmayan Türkmen Yiğitcan bu firmaya nasıl onca usulsüzlüğe rağmen olumlu görüş verdi?

Bu olayları zamanında İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a Star Kıbrıs ekibi olarak dosya halinde sunmamıza ve “Bilgi Edinme yasası Hilafında” resmi yanıt verilmesi gerekirken yanıt neden verilmedi? Bir hukukçu olan Ayşegül Baybars, bakanlık yetkilerini kötüye mi kullandı sessiz kalarak?

İşte tüm yukarıda yazdıklarımıza dayanarak, bu kadar usülsüzlüklere imza atan bu İsrailli firma bu yasatanımazlık gücünü kimden alıyor?

SAHİLİ DEREYİ VE YOLU İŞGAL EDEN İSRAİLLİ FİRMAYA NEDEN YAPTIRIM UYGULANAMIYOR?

İskele-Kalecik bölgesine adeta demir atan bu İsrailli firma önce ÇED raporsuz sahile kumun üzerine inşa ettiği konutların mühürlenmesine rağmen, “çevre ve yeşili koruyacağız, sahilleri halkın kullanımına bırakacağız” diyerek emirname çıkaran Şehir Planlama Dairesi’nin bu emirname ilkelerine ters davranmasına rağmen, nasıl oluyorda binaların yıkımı yerine özellikle Türkmen Yiğitcan’dan “Olumlu görüş”
alabiliyor? Bunun arkasında ne var?

Dereyi daraltıp işgal etmesine, derenin denizle birleştiği yere cafe ve pub yaparak izinsiz yapı yapan İsrailli firmaya İskele Kaymakamlığı elindeki gücü Fasıl 82’yi (Derelerin kaymakamlıklar tarafından korunması yasası) neden kullanmayarak, İsrailli firmanın işgaline göz yumdu.

En son devletin en az 100 yıldır kullanılan, eski balık havuzlarına, tarihi kalıntılara ve turistik tesislere giden yolu işgal ederek, hemen yanıbaşına, daha yol çekilişleri yapılıp, ilgili daireden olumlu görüşü beklemeden nasıl temel inşaatlarına başladı. Yarın yol için 36 ayak çekilme verilse bile çok geç kalınmış olacak.

İSRAİLLİ FİRMAYI HANGİ GÜÇ KORUYOR, PARASAL BAĞLANTILAR VAR MI?

Tüm yukarıda saydıklarımızın ardından, bu İsrailli firmayı İskele kalecik bölgesinde kim monopol haline getirdi? Kim tekelleştirdi ve bu denli güçlü kıldı? Bunu kim gerçekleştirdi? Ve bu olayların arkasında kirli parasal bağlantılar var mı?

Yukarıda saydığımız tüm bu bilinmezliklere ve sorulara, İskele-Kalecik bölgesinde gerçek adalaet sağlanıncaya, İsrailli firmaya verilen ayrıcalıkların bölgedeki diğer yatırımcılara da verilinceye kadar bu konuda araştırma ve yayınlarımıza devam edeceğiz.Bu haber 228 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER